Answer:
0.68 m
Explanation:
α = dL / L1*(dT)
dL = L1(dT) * α
Initial length, L1 = 100
Chang in Length =dL
α linear expansivity ; dL = change in length ; dT = change in temperature ; L1 = initial length
α of iron rod = 1.13 * 10^-5 k
dL = 100(40 - 10) * 1.13 * 10^-5
dL = 100(30) * 1.13 * 10^-5
dL = 3000 * 1.13 * 10^-5
dL = 3390 * 10^-5
dL = 0.0339 m
Error :
Distance measured = 2km = (2 * 1000) = 2000m
[Distance measured / (initial length + change in length)] × change in length
Error = (2000 / (100 + 0.0339)) * 0.0339
Error = (2000 / 100.0339) * 0.0339
Error = 19.993222 * 0.0339
Error = 0.6777702
Error = 0.68 m
Answer:
I believe the correct answer would be A :)
Explanation:
Answer:
B). to the right
Explanation:
Since the direction of magnetic field is into the page
So here we know that

now the velocity is from bottom to top
so we have

now the force on the moving charge is given as

now we have


so force will be towards Right
Answer:
v = 13.19 m / s
Explanation:
This problem must be solved using Newton's second law, we create a reference system where the x-axis is perpendicular to the cylinder and the Y-axis is vertical
X axis
N = m a
Centripetal acceleration is
a = v² / r
Y Axis
fr -W = 0
fr = W
The force of friction is
fr = μ N
Let's calculate
μ (m v² / r) = mg
μ v² / r = g
v² = g r / μ
v = √ (g r /μ)
v = √ (9.8 11 / 0.62)
v = 13.19 m / s