Answer:
I1 = 0.772 A
Explanation:
<u>Given</u>: R1 = 5.0 ohm, R2 = 9.0 ohm, R3 = 4.0 ohm, V = 6.0 Volts
<u>To find</u>: current I = ? A
<u>Solution: </u>
Ohm's law V= I R
⇒ I = V / R
In order to find R (total) we first find R (p) fro parallel combination. so
1 / R (p) = 1 / R1 + 1/ R2 ∴(P) stand for parallel
R (p) = R1R2 / ( R1 + R2)
R (p) = (5.0 × 9.0) / (5.0 + 9.0)
R (p) = 3.214 ohm
Now R (total) = R (p) + R3 (as R3 is connected in series)
R (total) = 3.214 ohm + 4.0 Ohm
R (total) = 7.214 ohm
now I (total) = 7.214 ohm / 6.0 Volts
I (total) = 1.202 A
This the total current supplied by 6 volts battery.
as voltage drop across R (p) = V = R (p) × I (total)
V (p) = 3.214 ohm × 1.202 A = 3.864 volts
Now current through 5 ohms resister is I1 = V (P) / R1
I1 = 3.864 volts / 5 ohm
I1 = 0.772 A
Answer:
Hello there Dude answer is B :D hope it helped mark me brainliest.
Momentum is conserved.
p = m₁v₁ + m₂v₂ = constant
Momentum before the collision(kick):
p = 80 * 0 + 4 * 0 = 0
Momentum after the collision:
p = 80 * v₁ + 4 * 15 = 0
Solve for v₁.
Answer:
Answer:
1.1 x 10^9 ohm metre
Explanation:
diameter = 1.5 mm
length, l = 5 cm
Potential difference, V = 9 V
current, i = 230 micro Ampere = 230 x 10^-6 A
radius, r = diameter / 2 = 1.5 / 2 = 0.75 x 10^-3 m
Let the resistivity is ρ.
Area of crossection
A = πr² = 3.14 x 0.75 x 0.75 x 10^-6 = 1.766 x 10^-6 m^2
Use Ohm's law to find the value of resistance
V = i x R
9 = 230 x 10^-6 x R
R = 39130.4 ohm
Use the formula for the resistance



ρ = 1.1 x 10^9 ohm metre
Explanation:
Answer:
The time to boil the water is 877 s
Explanation:
The first thing we must do is calculate the external resistance (R) of the circuit, from the description we notice that it is a series circuit, by which the resistors are added
V = i (r + R)
We replace we calculate
r + R = V / i
R = v / i - r
R = 10/12 -0.04
R = 0.793 Ω
We calculate the power supplied
P = V i = I² R
P = 12² 0.793
P = 114 W
This is the power dissipated in the external resistance
We use the relationship, that power is work per unit of time and that work is the variation of energy
P = E / t
t = E / P
t = 100 10³/114
t = 877 s
The time to boil the water is 877 s