Answer:
Explanation:
Let v be the linear velocity , ω be the angular velocity and I be the moment of inertia of the the puck.
Kinetic energy ( linear ) = 1/2 mv²
Rotational kinetic energy = 1/2 I ω²
I = 1/2 m r² ( m and r be the mass and radius of the puck )
Rotational kinetic energy = 1/2 x1/2 m r² ω²
= 1/4 m v² ( v = r ω )
Total energy
= Kinetic energy ( linear ) + Rotational kinetic energy
= 1/2 mv² + 1/4 m v²
= 3/4 mv²
rotational K E / Total K E = 1/4 m v² / 3/4 mv²
= 1 /3
So 1 /3 rd of total energy is rotational K E.
Answer:
Explanation:
Animal 1 because it takes 3s to go 25 meters 3.5s to go 50 meters and 5s to go 75 meters while the others take longer.
The collision is a form of inelastic collision because the
it forms a single mass after is collides. So it can be solve by momentum
balance
( 0.08 kg * 50 m/s ) + ( 0.06 kg * 50 m/s) = ( 0.08 + 0.06
kg ) v
V = 50 m/s
So the kinetic energy lost is
KE = 0.5 (50 m/s)^2) *( 0.14 – 0.08kg )
KE = 75 J
Thank you for posting your question here at brainly. Below is the answer:
sum of Mc = 0 = -Ay(4.2 + 3cos(59)) + (275)(2.1 + 3cos(59)) + M
<span>- Ay = (M + (275*(2.1 + 3cos(59)))/(4.2 + 3cos(59)) </span>
<span>sum of Ma = 0 = (-275)(2.1) - Cy(4.2 + 3cos(59)) + M </span>
<span>- Cy = (M - (275*2.1))/(4.2 + 3cos(59)) </span>
<span>Ay + Cy = 275 = ((M+1002.41)+(M-577.5))/(5.745) </span>
<span>= (2M + 424.91)/(5.745) </span>
<span>M = ((275*5.745) - 424.91)/2 </span>
<span>= 577.483 which rounds off to 577 </span>
<span>Is it maybe supposed to be Ay - Cy = 275</span>