The answer would be B. Brimone. I had the same question before, but let me know if it is not right. Cause certain schools have the same questions but different answers for them.
w/w percentage <span>
= mass of the pure compound /
total mass of the sample x 100%
70% HNO₃
contains by mass means every 100 g of sample has 70 g of HNO₃.</span><span>
The mass of solution = 103.8 g
Hence the mass of HNO₃ = 103.8 g x 70%</span><span>
= 103.8 g x (70 / 100)
<span>
= 72.66 g = 72.7 g.</span></span>
A. Quantity of saline = 500mL
Rate of infusion = 80 mL / h
Infusion time = Quantity / Rate = 500 mL / (80 mL/hr) = 6.25 hr
b. Child weight = 72.6 lb = 32.93 kg
Medrol to be given = 1.5 mg per kg
Quantity of Medrol = 20 mg/mL
Dosage available = 20 mg/mL / 1.5 mg/kg = 13.33 kg/mL
Dosage according to body weight = 32.93 kg / 13.33 kg/mL = 2.47 mL
Vanillin is the common name for 4-hydroxy-3-methoxy-benzaldehyde.
See attached figure for the structure.
Vanillin have 3 functional groups:
1) aldehyde group: R-HC=O, in which the carbon is double bonded to oxygen
2) phenolic hydroxide group: R-OH, were the hydroxyl group is bounded to a carbon from the benzene ring
3) ether group: R-O-R, were hydrogen is bounded through sigma bonds to carbons
Now for the hybridization we have:
The carbon atoms involved in the benzene ring and the red carbon atom (from the aldehyde group) have a <u>sp²</u> hybridization because they are involved in double bonds.
The carbon atom from the methoxy group (R-O-CH₃) and the blue oxygen's have a <u>sp³</u> hybridization because they are involved only in single bonds.
Answer:
Explanation:
Molarity of acid(volume of acid)(# of H ions)= molarity of base(volume of base)(# of OH ions)
M(v)(#)=M(v)(#)
sulfuric acid sodium hydroxide
H2SO4 NaOH
(3)(11.6)(2)=M(25)(1)
M=2.784