Answer:
The time taken will be "1 hour 51 min". The further explanation is given below.
Explanation:
The given values are:
Number of required layers:
= 
= 
Diameter (d):
= 1.25 mm
Velocity (v):
= 40 mm/s
Now,
The area of one layer will be:
= 
= 
The area covered every \second will be:
= 
= 
= 
The time required to deposit one layer will be:
= 
= 
The time required for one layer will be:
= 
∴ Total times required for one layer will be:
= 
= 
So,
Number of layers = 152
Therefore,
Total time will be:
= 
= 
= 
Answer:
Δw =7.95 kg/1000m^3
q = 62362.3 kg/1000m^3
Explanation:
To solve this problem we first need to use the psycrometric chart to determine the enthalpy h1, specific volume vi and absolute humidity col by using the given temperature T1 = 32°C and the relative humidity Ф1 = 95%.
h_1 = 106.5 kJ/kg
v_1 = 0.91 m^3/kg
w_1 = 0.02905
We will also need the enthalpy h2 and the absolute humidity w_2 at the exit point. We will again use the pyscrometric chart and the given temperature T_2 = 24°C. From the problem we also know that the exit relative humidity is = 60%.
h2 = 52.6 kJ/kg
w_2 = 0.01119
We need to express the final results in units per 1000 m^3. To do that we will need the mass m of this volume of air V and to calculate that we will use the given pressure p = 1 atm = 101.3 kPa.
m = R_a*T_1/V.p
m = 1000*101.3/0.287*305K
m = 1157 kg
Because it is a closed system, the amount of water removed Δw can be calculated as:
Δw =w_1 - w_2
Δw =0.02905- 0.01119
Δw =0.00687 kg/kg* 1157kg/1000m^3
Δw =7.95 kg/1000m^3
From the energy balance equation we can calculate the specific heat q removed from the air.
q = h_1 - h_2
q = 106.5 kJ/kg - 52.6 kJ/kg
q = 53.9 kJ/kg * 1157kg/1000m^3
q = 62362.3 kg/1000m^3
Answer:
Explanation:
Let's do this in python 3. We can calculate the pay for the regular hours and the pay for overtime hours, then sum them up.
def weekly_pay(hourly_wage, total_regular_hours, total_overtime_hours):
regular_hours_pay = hourly_wage*total_regular_hours
overtime_hours_pay = 1.5*hourly_wage*total_overtime_hours
return regular_hours_pay + overtime_hours_pay
The correct answer is; Stability and reactivity.
Further Explanation:
The stability and reactivity section of the SDS sheets is where to check for the possibility of hazardous reactions for the chemicals. This also lists the chemical stability of each chemical that people may be using. This can be found in section 10 of the OSHA Quick Card.
The SDS sheets has 16 sections for employees to use. Since 2015, the sections can be found in uniform format for easier and faster ways to find the section needed. The 16 sections for the SDS sheets are:
- Identification
- Hazard(s) identification
- Composition/information on ingredients
- First-aid measures
- First-aid measures
- First-aid measures
- Handling and storage
- Exposure controls/personal protection
- Physical and chemical properties
- Stability and reactivity
- Toxicological information
- Ecological information
- Disposal considerations
- Transport information
- Regulatory information
- Other information
Learn more about SDS sheets at brainly.com/question/9753408
#LearnwithBrainly