Answer: B) 0
Step-by-step explanation:
1. When you add complex numbers you must add the whole parts and then the imaginary parts.
2. One of the properties of complex numbers is called "Additive identity" which is represented by:

3. Then, for the complex number
, you have:

4. Therefore, the answer is the option B.
The <em>correct answers</em> are:
y = 0.10x + 2.50; $5.
Explanation:
Using a graphing calculator, we enter the data in the STAT function. The year will be the independent (x) variable and the cost will be the dependent (y) variable.
For the year, instead of starting at 1998, we will start at 0, since that is where we started measuring. This means the year 2000 will be 2; 2002 will be 4; etc, up to x=10.
Running the linear regression, the calculator gives us a slope of 0.10 and a y-intercept of 2.499, or 2.50. This makes the equation y = 0.10x + 2.50.
To predict the price in 2023, we first find what our x-value will be. Subtract 1998 from this:
2023-1998 = 25
Now substitute 25 in place of x in the equation:
y = 0.10(25) + 2.50 = 2.50 + 2.50 = 5
Answer:
Options are missing.
The options for the above question are:
TS.1: Linear in parameters.
TS.2:No perfect collinearity
TS.3: Zero conditional mean.
TS.4: Homoskedasticity.
TS.5: No serial correlation
TS.6: Normality.
Hence the correct answer is TS1 to TS 5
Step-by-step explanation:
Assumptions TS 1 to TS 5 are the minimum set of assumptions needed to for the OLS estimates to be the best linear unbiased estimators conditional on explanatory variables for all time periods.
The assumptions of Normality is not needed for the estimators to show the BLUE property
Answer:
21 minutes
Step-by-step explanation:
Given the following :
Taking CITY STREET:
Time taken to drive to nearest bowling alley = 45 minutes = 45/60 = 0.75 hours
Speed of travel = 30 miles per hour
Taking FREEWAY:
speed of travel = 65miles per hour
If the distance to bowling alley is the same along both routes, The time taken along FREEWAY will be :
.
Distance to bowling alley taking city center :
Speed = distance / time
30 mph = distance / 0.75 hour
Distance = 30 × 0. 75 = 22.5 miles
Since distance is the same :
Time taken along FREEWAY :
Time taken = distance / speed
Time taken = 22.5 / 65 = 0.3461538 hour
Converting to minutes :
0.3461538 × 60 = 20.769 minutes
= 21 minutes ( to the nearest minute)
Answer: $ 14
Step-by-step explanation:
Since, the cost of 1 pair of socks = x
The cost of 6 pair of socks = 6 x
Total amount spend = $ 40
According to the question,
6 x - 14 = 40
6 x = 40 + 14
6 x = 54
x = 9
Thus, the original price of one pair of socks = $ 9
⇒ The original price of 6 pairs of socks = $ 54
Hence, the total change = original price of socks - the price of socks in the sale = 54 - 40 = $ 14