Answer:
The answer to your question is: C₁₈ H₂₇ N O₃
Explanation:
Data
Carbon = 70.79 g
Hydrogen = 8.91 g
Nitrogen = 4.58 g
Oxygen = 15.72 g
Process
AT C = 12 g
AT H = 1 g
AT N = 14 g
AT O = 16 g
Carbon
12 g ------------------------ 1 mol
70.79 g ------------------------- x
x = (70.79 x 1) / 12
x = 5.9 mol of C
Hydrogen
1 g ----------------------- 1 mol
8.91 g --------------------- x
x = (8.91 x 1) / 1
x = 8.91 mol of H
Nitrogen
14 g ---------------------- 1 mol
4.58 g ------------------- x
x = (4.58 x 1) / 14
x = 0.33 mol
Oxygen
16 g ------------------------ 1 mol
15.72 g -------------------- x
x = (15.72 x 1)/16
x = 0.98
Divide by the lowest number of moles
Carbon 5.9 / 0.33 = 17.9 ≈ 18
Hydrogen 8.91 / 0.33 = 27
Nitrogen 0.33 / 0.33 = 1
Oxygen 0.98 / 0.33 = 2.9 ≈ 3
C₁₈ H₂₇ N O₃
Answer:
a) First-order.
b) 0.013 min⁻¹
c) 53.3 min.
d) 0.0142M
Explanation:
Hello,
In this case, on the attached document, we can notice the corresponding plot for each possible order of reaction. Thus, we should remember that in zeroth-order we plot the concentration of the reactant (SO2Cl2 ) versus the time, in first-order the natural logarithm of the concentration of the reactant (SO2Cl2 ) versus the time and in second-order reactions the inverse of the concentration of the reactant (SO2Cl2 ) versus the time.
a) In such a way, we realize the best fit is exhibited by the first-order model which shows a straight line (R=1) which has a slope of -0.0013 and an intercept of -2.3025 (natural logarithm of 0.1 which corresponds to the initial concentration). Therefore, the reaction has a first-order kinetics.
b) Since the slope is -0.0013 (take two random values), the rate constant is 0.013 min⁻¹:

c) Half life for first-order kinetics is computed by:

d) Here, we compute the concentration via the integrated rate law once 1500 minutes have passed:

Best regards.
Answer: a. Synthesis
Explanation:
a. Synthesis reaction is a chemical reaction in which two reactants are combining to form one product.
Example:
Thus magnesium in its elemental form is combining with oxygen to form magnesium oxide.
b. Double displacement reaction is one in which exchange of ions take place.
Example:
c. Decomposition is a type of chemical reaction in which one reactant gives two or more than two products.
Example:
Answer:
Helium.
Explanation:
Hydrogen in the bomb is used in the process of detonation. A stream of tritium, an isotope of hydrogen is released and this fissionable material is very unstable thus it turns during the detonation to helium 3. This triggers a series of reactions that produce large amounts of heat to the surrounding environment causing destruction.
The average speed is 0.28