Answer:
a). va=17.23
or 38.54 mph
b). v=38.54 mph and limit is 35 mph
c). Completely inelastic
d). Eka=192.967 kJ
Ekt=76.071 kJ
Explanation:

The motion is an inelastic collision so

The force of the motion is contrarest by the force of friction so

Now with the acceleration can find the time and the velocity final that make the distance 7.25m being united

So the velocity final can be find using this time

a).
Replacing in the first equation the final velocity can find the initial velocity



b).

Velocity limit in m/s is 15.646 m/s and the initial velocity is 17.23 m/s
so is exceeding the speed limit in about 1.58 m/s
or in miles per hour
3.5 mph
c).
The collision is complete inelastic because any mass can be returned to the original mass, so even they are no the same mass however in the moment they move the distance 7.25m as a same mass the motion is considered completely inelastic
d).

Answer:
Explanation:
Force = Mass * acceleration due to gravity.
Given
Mass of the paratrooper = 57kg
Acceleration due to gravity = 9.81m/s²
Required
Force pulling him down
Substitute unto formula;
F = 57 * 9.81
Force = 559.17 N
Hence the force pulling him down is 559.17N
Answer:
56400Joules
Explanation:
The quantity of heat required is expressed as;
Q = mL
m is the mass = 25g = 0.025kg
L is the latent heat of vaporization for steam = 2.256×10^6J/kg
Substitute into the formula as shown;
Q = 0.025×2.256×10^6
Q = 56400Joules
Hence the quantity of hear required is 56400Joules
I don't think its a niche or community.My best guess is probably the habitat.
Hope that helps :)
Answer:
The car F.
Explanation:
Because, the longer skid occurs with greater inertia. Objects with more mass produces more inertia.