Answer:
An airplane
Explanation:
An airplane because of its position .
21.28s
Explanation:
This is a rate problem.
Number of parts produced = 225
Time taken to produce= 8hours
Rate of production is the amount of parts produced in a duration of time.
Now convert 8 hours to minute;
60 minutes = 1hr
8 hours = 60 x 8 = 480minutes
Now:
Rate of production =
= 0.47parts/minute
Now, to produce 10 parts;
It takes;
0.47 parts to be produced in 1 minute
10 parts would be produced in
= 21.28s
learn more;
Rate brainly.com/question/1634276
#learnwithBrainly
They have the same amounts of electrons
Answer:
The correct statements are listed below.
Explanation:
1 it only takes little energy to break O-P bonds in ATP.
2 The OH-P bond that is formed is a weak bond.
3 The breaking of the O-P bond releases energy that is stored in the bond.
Answer:
D: 142 °C
Explanation:
In pure substances, melting and boiling points are usually two distinct temperatures.
They are -12°C and 142°C.
We are told that at room temperature, thus substance becomes a soft grey solid. Thus, we can say that the temperature of the melting point is 142°C.