2.5m/s
Explanation:
Given parameters:
Initial velocity = 0m/s
Acceleration = 0.5m/s²
time of travel = 5s
Solution:
Final velocity = ?
Solution:
Acceleration can be defined as the change in velocity with time:
Acceleration = 
From the equation above, the unknown is final velocity:
Final velocity - initial velocity = Acceleration x time
since initial velocity = 0
Final velocity = 0.5 x 5 = 2.5m/s
Learn more:
Acceleration brainly.com/question/3820012
#learnwithBrainly
Answer:1.33 times
Explanation:
Given
A takes 30 sec to complete each length
While B takes 40 sec to complete each length
Let L be the Length of Swimming pool Length
and
and
be the length of A & B
Thus after 5 minutes A traveled


so A is 2.5L units ahead of B
A has traveled 1.33 times than B in 5 mins
The answer for this change in the magnitude of momentum is the same for both because momentum is always conserved so both vehicles have the identical change.
So for determining who has the greater change in kinetic energy, momentum (P) = mv so P^2 = m^2 v^2 P^2 / 2m = 1/2 m v^2 = energy So the weightier the mass the smaller the energy change for the same momentum change so in here, the car has a greater change in kinetic energy.
Answer:
80% (Eighty percent)
Explanation:
The material has a refractive index (n) of 1.25
Speed of light in a vacuum (c) is 2.99792458 x 10⁸ m/s
We can find the speed of light in the material (v) using the relationship
n = c/v, similarly
v = c/n
therefore v = 2.99792458 x 10⁸ m/s ÷ (1.25) = 239 833 966 m/s
v = 239 833 966 m/s
Therefore the percentage of the speed of light in a vacuum that is the speed of light in the material can be calculated as
(v/c) × 100 = (1/n) × 100 = (1/1.25) × 100 = 0.8 × 100 = 80%
Therefore speed of light in the material (v) is eighty percent of the speed of light in the vacuum (c)