Answer:
premium: 91 octane rating
Explanation:
Octane number refers to the percentage or volume fraction of isooctane in a fuel.
The octane number gives a picture of how safe a fuel is for an engine. The higher the octane rating the lesser the tendency of the fuel to cause knocking of the engine.
The type of gasoline with the highest percentage of octane among the options is premium.
Answer: You're right, it's 8 M
Explanation: The higher the number, the sweater it is.
Answer:
It exerts a pressure of 3.6 atm
Explanation:
This is a gas law problem. We are looking at volume and pressure with temperature being kept constant, thus, the gas law to use is Boyle’s law. It states that at a given constant temperature, the volume of a given mass of gas is inversely proportional to the pressure of the gas.
Mathematically; P1V1 = P2V2
Let’s identify the parameters according to the question.
P1 = 1.2 atm
V1 = 375mL
P2 = ?
v2 = 125mL
We arrange the equation to make room for P2 and this can be written as:
P2 = P1V1/V2
P2 = (1.2 * 375)/125
P2 = 3.6 atm
Answer:
A. iodine
C. fluorine
F. bromine
Explanation:
Ionic bonds occur mostly between metals and non-metals. Usually, a wide electronegativity difference is preferred between the two atoms. This makes one atom more desirous to gain electron and other more willing to donate electrons.
To have Zn forming a compound in the ratio of 1 to 2, the combining power must be similar to this.
The dominant oxidation state of Zn is the is the +2 state.
The other combining atoms must have the ability to recieve the two electrons.
The halogens fit perfectly into this picture. They need just an electron to attain nobility. They are also highly electronegative. If two halogens combines with the Zn, then the ionic bond will result.
The halogens are fluorine,chlorine, bromine, iodine and astatine.
They will form these compounds:
ZnF₂, ZnBr₂ and ZnI₂
Question: The question is incomplete. The spectrum was not added to the question. Find attached of the spectrum
Answer:
(A)
(i) 1s² 2s² 2p⁶ 3s² 3p⁶ 4s²
(ii) Calcium
(B) Wavelength = 2.03*10^-7 m
Explanation:
A)
(i) from the spectrum, the electron configuration can be written as;
1s² 2s² 2p⁶ 3s² 3p⁶ 4s²
(ii) from the electron configuration, the element has 20 number of electron.
Therefore, the element is calcium.
(b)Calculating the wavelength using he formula;
λ = h*c/ΔE
where;
h = 6.626*10^-34
c = 3*10^8
ΔE = 0.980*10^-18
Substituting , we have;
λ = h*c/ΔE
= (6.626*10^-34 * 3*10^8)/ 0.980*10^-18
= 1.9878*10^-25/0.980*10^-18
= 2.03*10^-7 m