The correct answer would be the first option. Material A having a smaller latent heat of fusion would mean that it will take only less energy to phase change into the liquid phase. Latent of heat of fusion is the amount of energy needed of a substance to phase change from solid to liquid or liquid to solid.
Answer is: mass of lithium fluoride is 3,732 grams.
m(solution) = 18,66 g.
ω(solution) = 20% = 20% ÷ 100% = 0,2.
m(LiF) = ?
ω(solution) = m(LiF) ÷ m(solution).
m(LiF) = ω(solution) · m(solution).
m(LiF) = 0,2 · 18,66 g.
m(LiF) = 3,732 g.
Answer : Total molecules that will be needed to visualize a single egg will be 78500 molecules of dye.
Explanation : As a single egg cell has an approximately diameter of 100 μm.
We can use this formula to calculate area of the cell membrane;
A = π
;
We can take π as 3.14 and we get;
A = 3.14 X
Soving we get;
A = 7850 μ
Here we have to calculate the amount of dye molecules which will be needed for 10 fluorescent molecules / μ
but;
here 1 μ
= 7850 μ
dye molecules.
Therefore, 10 fluorescent molecules will need;
7850 X 10 = 78500 molecules of dye.
Therefore, the answer is 78500 molecules of dye.