Molar mass <span>CH2BrCH2Br = 188.0 g/mol
1 mole ---------- 188.0 g
</span>0.500 moles ----- ?
mass = 0.500 * 188.0 / 1
= 94.0 g
Answer C
hope this helps!
Answer:
8 Silicon atom are present in unit cell.
16 oxygen atoms are present unit cell.
Explanation:
Number of atoms in unit cell = Z =?
Density of silica = tex]2.32 g/cm^3[/tex]
Edge length of cubic unit cell = a = 0.700 nm = 

Molar mass of Silica = 
Formula used :
where,
= density
Z = number of atom in unit cell
M = atomic mass
= Avogadro's number
a = edge length of unit cell
On substituting all the given values , we will get the value of 'a'.
1 silicon is 2 oxygen atoms. then 8 silicon atoms will be 16 oxygen atoms.
A negative formation enthalpy means that the reaction is exothermic, or that heat is released during the process.
(C,)
Explanation:
When pH of the solution is 11.
![pH=-\log[H^+]](https://tex.z-dn.net/?f=pH%3D-%5Clog%5BH%5E%2B%5D)
![11=-\log[H^+]](https://tex.z-dn.net/?f=11%3D-%5Clog%5BH%5E%2B%5D)
..(1)
At pH = 11, the concentration of
ions is
.
When the pH of the solution is 6.
![pH=-\log[H^+]'](https://tex.z-dn.net/?f=pH%3D-%5Clog%5BH%5E%2B%5D%27)
![6=-\log[H^+]'](https://tex.z-dn.net/?f=6%3D-%5Clog%5BH%5E%2B%5D%27)
..(2)
At pH = 6, the concentration of
ions is
.
On dividing (1) by (2).
![\frac{[H^+]}{[H^+]'}=\frac{1\times 10^{-11} M}{1\times 10^{-6}}=1\times 10^{-5}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7B%5BH%5E%2B%5D%7D%7B%5BH%5E%2B%5D%27%7D%3D%5Cfrac%7B1%5Ctimes%2010%5E%7B-11%7D%20M%7D%7B1%5Ctimes%2010%5E%7B-6%7D%7D%3D1%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%20)
The ratio of hydrogen ions in solution of pH equal to 11 to the solution of pH equal to 6 is
.
Difference between the
ions at both pH:

This means that Hydrogen ions in a solution at pH = 7 has
ions fewer than in a solution at a pH = 6
Explanation: Here are the different coloured that are used to join and make one piece this method that Brianna is following is called synthesis.