Answer : 
Explanation : To convert amu i.e. atomic mass unit in grams we have the conversion factor as 1 amu = 
we know the mass of the proton is 1.0073 amu
So converting it into grams we have to multiply;
1.0073 amu X
= 
Now, Volume = 1/6πd³ as diameter is given as
converting it to cm will require to multiply with 100
∴ Volume = 1/6π
Hence, volume = 
Therefore, Density = mass / volume
∴ Density = 
Therefore, Density will be
.
Answer:
a) 38.2 % mass
b) 61.8 g solute/100 g solvent
c) 1.65 g/mL
Explanation:
Given the data:
mass of solute = 17.5 g
mass of solvent= 28.3 g
total solution volume= 27.8 mL
a)- mass percent= mass of solute/mass of solution x 100
mass of solution = mass solute + mass solvent = 17.5 g + 28.3 g = 45.8 g
mass % = 17.5 g/45.8 g x 100 = 38.2 % mass
b)- solubility = grams of solute/ 100 g solvent
= 17.5 g x (100 g /28.3 g solvent) = 61.8 g solute/100 g solvent
c)- density = massof solution/total volumesolution = 45.8 g/27.8 mL = 1.65 g/mL
Answer:
b. chlorine
Explanation:
it has the highest atomic radius
I don't know if you didn't gave a picture choice or if i didn't get the picture.
But lets call this atom A. Electron dot formula doesn't require Neutron and Protons, its main concern is valance elections.
So atom A has 5 electrons which means 2,3 it has 3 valance electrons. Its dot formula will become
:A.
I hope this helped.
You have a few steps to solve this one. First, we'll find the molar mass by percentage of each element in the molecule. Then, we'll divide each of those relative masses by the atomic mass of each element. The number of times the mass divides into the relative mass is the number of atoms of that element in the molecule:
C: 284.5 x .76 = 216.22
H: 284.5 x .128= 36.416
O: 284.5 x .112 = 31.864.
Now we divide out each element's atomic mass (from the periodic table). it's okay if they're approximated from the decimal answer.
C: 216.22 ÷ 12.011 ≈ 18
H: 36.416 ÷ 1.008 ≈36
O: 31.864 ÷ 15.999 ≈ 2
Therefore, the molecular formula is C18H36O2.
The empirical formula would be found by dividing out all factors of those subscript numbers. In our case, all of them can be divided by 2. The empirical formula would be C9H18O