Answer:
Yes
Step-by-step explanation:
If you have any questions about the way I solved it,don't hesitate to ask
Glad to help
We let k be the proportionality constant for the relationship between number of hours, h and speed of the walker, s.
h = k/s
Substituting the known values,
12 = k/5
k = 60
For the second scenario,
h = k/s
Substituting the calculated value for k and the given value for speed,
h = (60)(3 miles/hour)
h = 20 hours
h = 20 hours
Therefore, it will take 20 hours to walk with a speed of 3 miles per hour.
Bryan spends T=15x
320 divided by 15 is and average of $21 per week
June got 28 pounds because Nick had double the amount June had
Answer:
5 spugs is 560% of 1 spig
Step-by-step explanation:
a - spig
b - speeg
c - spoog
d - spug
40% of one spig is a spoog: 40%a = c
25% of a speeg is a spoog: 25%b = c
70% of a speeg is a spug: 70%b = d
what percent of 1 spig is 5 spugs?: x%a = 5d
40%a = c and 25%b = c
40%a = 25%b

d = 70%b = 70%•1.6a = 112%a
x%a = 5d
x%a = 5•112%a
÷a ÷a
x% = 560%