Answer:
dont you have to times it
Explanation:
Answer: 35*10^3 N/m
Explanation: In order to explain this problem we know that the potential energy for spring is given by:
Up=1/2*k*x^2 where k is the spring constant and x is the streching or compresion position from the equilibrium point for the spring.
We also know that with additional streching of 2 cm of teh spring, the potential energy is 18J. Then it applied another additional streching of 2 cm and the energy is 25J.
Then the difference of energy for both cases is 7 J so:
ΔUp= 1/2*k* (0.02)^2 then
k=2*7/(0.02)^2=35000 N/m
Answer:
45 meters
Explanation:
20 min = 15 meters
So if 20 x 3 = 60
you have to do 3 x 15 !
- which equals to 45 <3
<u>- mark me brainlest pls . </u>
Answer:
Explanation:
a ) No of turns per metre
n = 450 / .35
= 1285.71
Magnetic field inside the solenoid
B = μ₀ n I
Where I is current
B = 4π x 10⁻⁷ x 1285.71 x 1.75
= 28.26 x 10⁻⁴ T
This is the uniform magnetic field inside the solenoid.
b )
Magnetic field around a very long wire at a distance d is given by the expression
B = ( μ₀ /4π ) X 2I / d
= 10⁻⁷ x 2 x ( 1.75 / .01 )
= .35 x 10⁻⁴ T
In the second case magnetic field is much less. It is due to the fact that in the solenoid magnetic field gets multiplied due to increase in the number of turns. In straight coil this does not happen .
The relationship between resistance R and resistivity

is

where L is the length of the wire and A its cross section.
The radius of the wire is half the diameter:

and the cross section is

From the first equation, we can then find the length of the wire when

(copper resistivity:

)