The answer is (2). The Lithium has 3 protons and 4 neutrons. For every neutral atom, it will have the same number of protons and electrons. Because the proton has one positive charge and electron has one negative charge and neutron does not have charge.
Answer:
k= 1.925×10^-4 s^-1
1.2 ×10^20 atoms/s
Explanation:
From the information provided;
t1/2=Half life= 1.00 hour or 3600 seconds
Then;
t1/2= 0.693/k
Where k= rate constant
k= 0.693/t1/2 = 0.693/3600
k= 1.925×10^-4 s^-1
Since 1 mole of the nuclide contains 6.02×10^23 atoms
Rate of decay= rate constant × number of atoms
Rate of decay = 1.925×10^-4 s^-1 ×6.02×10^23 atoms
Rate of decay= 1.2 ×10^20 atoms/s
Earth has 4 systems/ spheres which are known as Lithosphere(land), Biosphere(living things), Hydrosphere(water) and Atmosphere(air).
Transpiration is the process that interact with the Hydrosphere and Respiration is the process that interacts with the Atmosphere.
Transpiration is the process happening in plants which absorb and distribute water through their roots and release water in the form of vapors through their leaves. As this process involves Water, therefore this process interacts with the Hydrosphere.
Respiration is the process in which plants convert carbon dioxide to oxygen as a part of photosynthesis which was then inhaled by the animals. As this process involves Air, therefore this process interacts with the Atmosphere.
The following are true:-
An atom of oxygen and the ion of oxygen both have 8 protons.
As you add or remove neutrons from the nucleus, isotopes are formed.