Kinetic energy is calculated through the equation,
KE = 0.5mv²
At initial conditions,
m₁: KE = 0.5(0.28 kg)(0.75 m/s)² = 0.07875 J
m₂ : KE = 0.5(0.45 kg)(0 m/s)² = 0 J
Due to the momentum balance,
m₁v₁ + m₂v₂ = (m₁ + m₂)(V)
Substituting the known values,
(0.29 kg)(0.75 m/s) + (0.43 kg)(0 m/s) = (0.28 kg + 0.43 kg)(V)
V = 0.2977 m/s
The kinetic energy is,
KE = (0.5)(0.28 kg + 0.43 kg)(0.2977 m/s)²
KE = 0.03146 J
The difference between the kinetic energies is 0.0473 J.
Answer:
Reproducibility of research
Explanation:
The principle of science that explains why similar experimental investigations conducted in different parts of the world could result in the same outcome is referred to as reproducibility.
<em>A good research or experiment in science must be reproducible, otherwise, the outcome of such an experiment might become inadmissible within the scientific community. It is a core principle of the scientific method that similar results should be obtained when an experiment or observational study conducted in one place is repeated in another place with the same procedure. Hence, an experiment must be reproducible in science in order for the outcome of such an experiment to be part of the general scientific knowledge. </em>
Answer:
Explanation:
The mass of the block is 0.5kg
m = 0.5kg.
The spring constant is 50N/m
k =50N/m.
When the spring is stretch to 0.3m
e=0.3m
The spring oscillates from -0.3 to 0.3m
Therefore, amplitude is A=0.3m
Magnitude of acceleration and the direction of the force
The angular frequency (ω) is given as
ω = √(k/m)
ω = √(50/0.5)
ω = √100
ω = 10rad/s
The acceleration of a SHM is given as
a = -ω²A
a = -10²×0.3
a = -30m/s²
Since we need the magnitude of the acceleration,
Then, a = 30m/s²
To know the direction of net force let apply newtons second law
ΣFnet = ma
Fnet = 0.5 × -30
Fnet = -15N
Fnet = -15•i N
The net force is directed to the negative direction of the x -axis
Answer:
1848.15J
Explanation:
KE =1/2 mv^2
Mass = 60kg, velocity =40km/h =11.11m/s
Hence
KE =30 x(11.1)^2 /2 = 1848.15J
Answer:
the average velocity of car A between t1 and t2greater is greater than the average velocity of B berween t1 and t2
Explanation:
Velocity is displacement over time,
Displacement is the distance covered relative to the initial starting position
For A:
at time ti, A moved from Xo to 2Xo, displacement is 2Xo.
at time t2 a moves with speed 3V, hence, his new position will be 3Xo from 2Xo which will be at 5Xo. A's displacement is 5Xo from starting point.
For B:
at time ti, B moved from Xo to 2Xo, displacement is 2Xo.
at time t2 a moves with speed V in the opposite position so he'll be back to his starting point, hence, his new position will be at Xo. A's displacement is 0 from his starting point.