Answer:
H = 109.14 cm
Explanation:
given,
Assume ,
Total energy be equal to 1 unit
Balance of energy after first collision = 0.78 x 1 unit
= 0.78 unit
Balance after second collision = 0.78 ^2 unit
= 0.6084 unit
Balance after third collision = 0.78 ^3 unit
= 0.475 unit
height achieved by the third collision will be equal to energy remained
H be the height achieved after 3 collision
0.475 ( m g h) = m g H
H = 0.475 x h
H = 0.475 x 2.3 m
H = 1.0914 m
H = 109.14 cm
Answer:
θ=108rad
t =10.29seconds
α=-8.17rad/s²
Explanation:
Given that
At t=0, Wo=24rad/sec
Constant angular acceleration =30rad/s²
At t=2, θ=432rad as it try to stop because the circuit break
Angular motion
W=Wo+αt
θ=Wot+1/2αt²
W²=Wo²+2αθ
We need to find θ between 0sec to 2sec when the wheel stop
a. θ=Wot+1/2αt²
θ=24×2+1/2×30×2²
θ=48+60
θ=108rad.
b. W=Wo+αt
W=24+30×2
W=84rad/s
This is the final angular velocity which is the initial angular velocity when the wheel starts to decelerate.
Wo=84rad/sec
W=0rad/s, because the wheel stop at θ=432rad
Using W²=Wo²+2αθ
0²=84²+2×α×432
-84²=864α
α=-8.17rad/s²
It is negative because it is decelerating
Now, time taken for the wheel to stop
W=Wo+αt
0=84-8.17t
-84=-8.17t
Then t =10.29seconds.
a. θ=108rad
b. t =10.29seconds
c. α=-8.17rad/s²
Answer:
3.1×10⁻¹¹ N
Explanation:
Use Coulomb's law:
F = k q₁ q₂ / r²
F = (9×10⁹) (6.0×10⁻¹⁰) (2.3×10⁻¹⁵) / (0.02 m)²
F = 3.1×10⁻¹¹
To solve the problem it is necessary to apply the concepts related to the conservation of energy through the heat transferred and the work done, as well as through the calculation of entropy due to heat and temperatra.
By definition we know that the change in entropy is given by

Where,
Q = Heat transfer
T = Temperature
On the other hand we know that by conserving energy the work done in a system is equal to the change in heat transferred, that is

According to the data given we have to,




PART A) The total change in entropy, would be given by the changes that exist in the source and sink, that is



On the other hand,



The total change of entropy would be,



Since
the heat engine is not reversible.
PART B)
Work done by heat engine is given by



Therefore the work in the system is 100000Btu