Answer:
28.89
Step-by-step explanation:
Total cost =$1444.50
shipping percent= 2%
So, there is written that Shipping = 2% of Total cost
Ship Cost= 2%×$1444.50
= $28.89
Answer:

Step-by-step explanation:
Let, the number of cans collected by Shane = x.
So, the number of cans collected by Abha = x + 178.
Since, at least 2000 cans are required to be collected.
Thus, we have the inequality,
Number of cans by Shane + Number of cans by Abha ≥ 2000.
i.e. 
i.e. 
Thus, the required inequality is
.
Step-by-step explanation:
$1.80 per pound
The amount she's supposed to buy it is
1.80 × 12.5 = $22.5
She paid $21.25 for the 12.5 pounds, that means she saved
$22.5 - $21.25 = $1.25
the amount she saved per pound is
1.25/12.5 = $0.1 per pound
The rational numbers who absolute value is 11 by 13 are recurring decimal fraction.
Step-by-step explanation:
The rational numbers are included in the real numbers. On the other hand, they include the integers, natural numbers. In mathematics, a rational number is any number that can be expressed as the fraction p/q of two integers, a numerator p and a non-zero denominator q.
Absolute value means non-negative number with the same magnitude as a given number. In mathematics, the absolute value or modulus of a real number x, denoted |x|, is the non-negative value of x without regard to its sign.
Rational numbers consists of fractions which are of rational form following recurring and terminating fraction rules.
11 / 13 is a recurring fraction as it's rounded value is 0.846......