Answer:
0.94
Step-by-step explanation:
The question after this basically is:
<em>"If the applicant passes the "aptitude test for managers", what is the probability that the applicant will succeed in the management position?"</em>
<em />
So,
P(successful if hired) = 60% = 0.6 [let it be P(x)]
P(success at passing the test) = 85% = 0.85 [let it be P(y)]
P(successful and pass the test) = P(x) + P(y) -[P(x)*P(y)]
So,
P(successful and pass the test) = 0.6 + 0.85 - (0.6*0.85) = 0.94 (94%)
Answer: Annette will take 6 hours to do the entire job alone.
Step-by-step explanation:
Given: Time taken by Kelly to do
of job = 2 hours
i.e. Time for complete job done alone by Kelly =
Rest of work =
of the job
of the complete job done by both Kelly and Annette in 3 hours
Time would be taken by then to do entire job together = 
Let t be the time taken by Annette to do job alone.
Then, as per situation

hence, Annette will take 6 hours to do the entire job alone.
Answer:
Option (a) is correct.
The value of given function
at x = 3 is -28
Step-by-step explanation:
Given : Function 
We have to find the value of given function at x = 3
Consider the given function 
Since, we have tof ind the value of function at x = 3
Put x = 3 in given function f(x)

Simplify, we have,

Thus, the value of given function
at x = 3 is -28
Answer:
3 positions to the right.
Step-by-step explanation:
1000 * 6.093
= 6093.