In order to answer this exercise you need to use the formulas
S = Vo*t + (1/2)*a*t^2
Vf = Vo + at
The data will be given as
Vf = final velocity = ?
Vo = initial velocity = 1.4 m/s
a = acceleration = 0.20 m/s^2
s = displacement = 100m
And now you do the following:
100 = 1.4t + (1/2)*0.2*t^2
t = 25.388s
and
Vf = 1.4 + 0.2(25.388)
Vf = 6.5 m/s
So the answer you are looking for is 6.5 m/s
Answer:
Perfectly inelastic collision
Explanation:
There are two types of collision.
1. Elastic collision : When the momentum of the system and the kinetic energy of the system is conserved, the collision is said to be elastic. For example, the collision of two atoms or molecules are considered to be elastic collision.
2. Inelastic collision: When the momentum the system is conserved but the kinetic energy is not conserved, the collision is said to be inelastic. For example, collision of a ball with the mud.
For a perfectly elastic collision, the two bodies stick together after collision.
Here, the meteorite collide with the Mars and buried inside it, the collision is said to be perfectly inelastic. here the kinetic energy of a body lost completely during the collision.
Answer:
20 cm
Explanation:
Te electric potential enery U = kq₁q₂/r were q₁ = 5 nC = 5 × 10⁻⁹ C and q₂ = -2 nC = -2 × 10⁻⁹ C and r = √(x - 2)² + (0 - 0)² +(0 - 0)² = x - 2. U = -0.5 µJ = -0.5 × 10⁻⁶ J, k = 9 × 10⁹ Nm²/C².
So r = kq₁q₂/U
x - 2 = kq₁q₂/U
x = 0.02 + kq₁q₂/U m
x = 0.02 + 9 × 10⁹ Nm²/C² × 5 × 10⁻⁹ C × -2 × 10⁻⁹ C/-0.5 × 10⁻⁶ J
x = 0.02 - 90 × 10⁻⁹ Nm²/-0.5 × 10⁻⁶ J
x = 0.02 + 0.18 = 0.2 m = 20 cm
Answer:
A free body diagram with 2 forces: the first pointing downward labeled F Subscript g Baseline 20 N and the second pointing upward labeled F Subscript air Baseline 20 N.
Explanation:
This is because at terminal velocity, the ball stops accelerating and the net force on the ball is zero. For the net force to be zero, equal and opposite forces must act on the ball, so that their resultant force is zero. That is F₁ + F₂ = 0 ⇒ F₁ = -F₂
Since F₁ = 20 N, then F₂ = -F₁ = -20 N
So, if F₁ points upwards since it is positive, then F₂ points downwards since it is negative.
So, a free body diagram with 2 forces: the first pointing downward labeled F Subscript g Baseline 20 N and the second pointing upward labeled F Subscript air Baseline 20 N best describes the ball falling at terminal velocity.