Answer:
House A requires heat at a slightest faster rate than B
Explanation:
House A requires heat at a slightest faster rate than B due to the slight high temperature the furnace A is.
Hey there!
The pressure under a liquid column can be , calculated using the following formula :
P = p x g x h
P atm = 1.013 x 10⁵ Pa
g = 9.8 m/s²
h = ?
h = P / ( p x g ) =
h= ( 1.013 x 10⁵ Pa ) / ( 900 x 9.8 ) =
h = ( 1.013 x 10⁵ ) / ( 8820 ) =
h = 11.48 m ≈ 11.50 m
Hope this helps!
Answer:
3×10^7 m/s or 0.10c (e)
Explanation: If the actual value of the speed of light were to be put into consideration.
Given that the speed of light is c = 3.0×10^8m/s
The alien spaceship is approaching at the rate of 10% of the speed of light.
10% of 3.0×10^8m/s
10/100 × 3.0×10^8m/s
0.1 ×3.0×10^8m/s
3×10^7 m/s. Which is the same thing as 0.1 of c = 0.1×c
By definition it is known that force equals mass by acceleration. In other words F = m * a. To find the acceleration, you must clear the formula mentioned. Therefore, for a force of 190.08N and a mass of 28 Kg, we have that the acceleration is a = F / m = (190.08) / (28) = 6.79 m / s ^ 2
Given:
rod of circular cross section is subjected to uniaxial tension.
Length, L=1500 mm
radius, r = 10 mm
E=2*10^5 N/mm^2
Force, F=20 kN = 20,000 N
[note: newton (unit) in abbreviation is written in upper case, as in N ]
From given above, area of cross section = π r^2 = 100 π =314 mm^2
(i) Stress,
σ
=force/area
= 20000 N / 314 mm^2
= 6366.2 N/mm^2
= 6370 N/mm^2 (to 3 significant figures)
(ii) Strain
ε
= ratio of extension / original length
= σ / E
= 6366.2 /(2*10^5)
= 0.03183
= 0.0318 (to three significant figures)
(iii) elongation
= ε * L
= 0.03183*1500 mm
= 47.746 mm
= 47.7 mm (to three significant figures)