<span>Let's </span>assume that the gas has ideal gas behavior. <span>
Then we can use ideal gas formula,
PV = nRT<span>
</span><span>Where, P is the pressure of the gas (Pa), V
is the volume of the gas (m³), n is the number
of moles of gas (mol), R is the universal gas constant ( 8.314 J mol</span></span>⁻¹ K⁻¹)
and T is temperature in Kelvin.<span>
<span>
</span>P = 60 cm Hg = 79993.4 Pa
V = </span>125 mL = 125 x 10⁻⁶ m³
n = ?
<span>
R = 8.314 J mol</span>⁻¹ K⁻¹<span>
T = 25 °C = 298 K
<span>
By substitution,
</span></span>79993.4 Pa<span> x </span>125 x 10⁻⁶ m³ = n x 8.314 J mol⁻¹ K⁻¹ x 298 K<span>
n = 4.0359 x 10</span>⁻³ mol
<span>
Hence, moles of the gas</span> = 4.0359 x 10⁻³ mol<span>
Moles = mass / molar
mass
</span>Mass of the gas = 0.529 g
<span>Molar mass of the gas</span> = mass / number of moles<span>
= </span>0.529 g / 4.0359 x 10⁻³ mol<span>
<span> = </span>131.07 g mol</span>⁻¹<span>
Hence, the molar mass of the given gas is </span>131.07 g mol⁻¹
D is the answer, I believe.
An isolated system is one that allows neither heat or matter to enter or exit, and since the liquid remained the same temperature, one can conclude that neither energy nor matter is passing through.
Answer:
MnO- Manganese Oxide
Explanation:
Empirical formula: This is the formula that shows the ratio of elements
present in a
compound.
How to determine Empirical formula
1. First arrange the symbols of the elements present in the compound
alphabetically to determine the real empirical formula. Although, there
are exceptions to this rule, E.g H2So4
2. Divide the percentage composition by the mass number.
3. Then divide through by the smallest number.
4. The resulting answer is the ratio attached to the elements present in
a compound.
Mn O
% composition 72.1 27.9
Divide by mass number 54.94 16
1.31 1.74
Divide by the smallest number 1.31 1.31
1 1.3
The resulting ratio is 1:1
Hence the Empirical formula is MnO, Manganese oxide
Answer: The longest wavelength of light that will produce free chlorine atoms in solution is 493 nm.
Explanation:

Energy required to produce free chlorine atoms from one mole of chlorine gas :
= 242.8kJ =
(1kJ=1000J)
1 mole =
molecules
For
molecules = 242,800 Joules
For one molecule of chlorine gas = 
According to photoelectric equation:

E = Energy of the photon of light used to produce free chlorine atoms
= frequency of the light used to produce free chlorine atoms
h = Planck's constant =
, c = speed of light=
= wavelength of the light used to produce free chlorine atoms


The longest wavelength of light that will produce free chlorine atoms in solution is 493 nm.