The frequency of a sound is whatever frequency leaves the source. It doesn't change.
Voiced of swimmers at the pool don't change frequency in or out of the water. Only their speed and wavelength change.
Answer:
B
Explanation:
Icicles melt from a rooftop
Answer:
The value of tension on the cable T = 1065.6 N
Explanation:
Mass = 888 kg
Initial velocity ( u )= 0.8 
Final velocity ( V ) = 0
Distance traveled before come to rest = 0.2667 m
Now use third law of motion
=
- 2 a s
Put all the values in above formula we get,
⇒ 0 =
- 2 × a ×0.2667
⇒ a = 1.2 
This is the deceleration of the box.
Tension in the cable is given by T = F = m × a
Put all the values in above formula we get,
T = 888 × 1.2
T = 1065.6 N
This is the value of tension on the cable.
The equation for Hall voltage Vh is:
Vh=v*B*w, where v is the velocity of the strip, B is the magnitude of the magnetic field, and w is the width of the strip.
v=25 cm/s = 0.25 m/s
B=5.6 T
w= 1.2 mm = 0.0012 m
We input the numbers into the equation and get:
Vh= 0.25*5.6*0.0012 = 0.00168 V
The maximum Hall voltage is Vh= 0.00168 V.
Answer:
Perfectly inelastic collision
Explanation:
There are two types of collision.
1. Elastic collision : When the momentum of the system and the kinetic energy of the system is conserved, the collision is said to be elastic. For example, the collision of two atoms or molecules are considered to be elastic collision.
2. Inelastic collision: When the momentum the system is conserved but the kinetic energy is not conserved, the collision is said to be inelastic. For example, collision of a ball with the mud.
For a perfectly elastic collision, the two bodies stick together after collision.
Here, the meteorite collide with the Mars and buried inside it, the collision is said to be perfectly inelastic. here the kinetic energy of a body lost completely during the collision.