Answer:
a) 1.2*10^-7 m
b) 1.0*10^-7 m
c) 9.7*10^-8 m
d) ultraviolet region
Explanation:
To find the different wavelengths you use the following formula:

RH: Rydberg constant = 1.097 x 10^7 m^−1.
(a) n=2

(b)

(c)

(d) The three lines belong to the ultraviolet region.
Answer:
0.0016 cm
Explanation:
= Thermal coefficient of expansion of brass = 
= Thermal coefficient of expansion of glass = 
= Change in temperature = 
= Initial radius = 4 cm
Change in radius of material is given by

Difference in radii of the lid and jar

The size of the gap is 0.0016 cm or 0.000016 m
Answer:
1.1 sec
Explanation:
m = mass of the box = 8 kg
k = spring constant of the spring = 69 N/m
v = initial speed of the box = 1.5 m/s
t = time period of oscillation of box in contact with the spring
Time period is given as

Inserting the values

t = 1.1 sec
Answer:
0.60 m/s
Explanation:
The average velocity from t = a to t = b is:
v_avg = (x(b) − x(a)) / (b − a)
Given that x(t) = 0.36t² − 1.20t, and the time is from 1.0 to 4.0:
v_avg = (x(4.0) − x(1.0)) / (4.0 − 1.0)
v_avg = [(0.36(4.0)² − 1.20(4.0)) − (0.36(1.0)² − 1.20(1.0))] / 3.0
v_avg = [(5.76 − 4.8) − (0.36 − 1.20)] / 3.0
v_avg = [0.96 − (-0.84)] / 3.0
v_avg = 0.60
The average speed is 0.60 m/s.
the electric force decreases because the distance has an indirect relationship to the force
Explanation:
The electric force between two objects is given by

where
k is the Coulomb's constant
q1 and q2 are the charges of the two objects
r is the distance between the two objects
As we can see from the formula, the magnitude of the force is inversely proportional to the square of the distance: so, when the distance between the object increases, the magnitude of the force decreases.