Answer:
Distance covered by the sound in air is 800 meter and the time taken by the sound in water for the same distance is 0.5 seconds.
Explanation:
Given:
Speed of sound in air = 320 m/s
Speed of sound in water = 1600 m/s
Time taken to reach certain distance in air = 2.5 sec
a.
We have to find the distance traveled by sound in air.
Distance = Product of speed and time.
⇒ 
⇒ 
⇒
meters.
b.
Now we have to find how much time the sound will take to travel in water.
⇒ Time = Ratio of distance and speed
⇒ 
⇒
<em> ...distance = 800 m and speed = 1600 m/s</em>
⇒ 
⇒
seconds.
Distance covered by the sound in air is 800 meter and the time taken by the sound in water for the same distance is 0.5 seconds.
Answer:

Explanation:
The momentum of the neutron before and after the decay is the same since there's no external force.

#The neutron is initially at rest, so after the decay:

#After decay, the proton has +ve direction with a velocity
while the electron moves in a negative direction with a velocity 
Therefore:

Let the energy released during the decay be Q:

Hence,Kp/Ktot is 5.444x10^(-4)
A heat pump absorbs heat from the cold outdoors at 3 C and supplies heat to a
house at 20 C at a rate of 30,000 kJ/h. If the power consumed by the heat pump
<span>is 3 kW, find the coefficient of performance of the heat pump.</span>
Answer:
Term 1 = (0.616 × 10⁻⁵)
Term 2 = (7.24 × 10⁻⁵)
Term 3 = (174 × 10⁻⁵)
Term 4 = (317 × 10⁻⁵)
(σ ₑ/ₘ) / (e/m) = (499 × 10⁻⁵) to the appropriate significant figures.
Explanation:
(σ ₑ/ₘ) / (e/m) = (σᵥ /V)² + (2 σᵢ/ɪ)² + (2 σʀ /R)² + (2 σᵣ /r)²
mean measurements
Voltage, V = (403 ± 1) V,
σᵥ = 1 V, V = 403 V
Current, I = (2.35 ± 0.01) A
σᵢ = 0.01 A, I = 2.35 A
Coils radius, R = (14.4 ± 0.3) cm
σʀ = 0.3 cm, R = 14.4 cm
Curvature of the electron trajectory, r = (7.1 ± 0.2) cm.
σᵣ = 0.2 cm, r = 7.1 cm
Term 1 = (σᵥ /V)² = (1/403)² = 0.0000061573 = (0.616 × 10⁻⁵)
Term 2 = (2 σᵢ/ɪ)² = (2×0.01/2.35)² = 0.000072431 = (7.24 × 10⁻⁵)
Term 3 = (2 σʀ /R)² = (2×0.3/14.4)² = 0.0017361111 = (174 × 10⁻⁵)
Term 4 = (2 σᵣ /r)² = (2×0.2/7.1)² = 0.0031739734 = (317 × 10⁻⁵)
The relative value of the e/m ratio is a sum of all the calculated terms.
(σ ₑ/ₘ) / (e/m)
= (0.616 + 7.24 + 174 + 317) × 10⁻⁵
= (498.856 × 10⁻⁵)
= (499 × 10⁻⁵) to the appropriate significant figures.
Hope this Helps!!!
Answer:
43.58 m
Explanation:
If you travel 500 m on a straight road that slopes upward at a constant angle of 5 degrees
Using trigonometry ratio
Sin 5 = opposite/hypothenus
Where the hypothenus = 500m
Opposite = height h
Sin 5 = h/500
Cross multiply
500 × sin 5 = h
h = 500 × 0.08715
h = 43.58m
Therefore, the height above the starting point is equal to 43.58m