The answer is attached. Also, you should know that the unit for acceleration is m/s2 and for velocity it is m/s.
Answer:
(a) 
(b) P = 6309.6981 W
(c) Value in above part is described as minimum because there would have been power loss in the actual system to achieve this acceleration from the state of rest.
Explanation:
Given:
mass of car, m = 1140 kg
expression of acceleration, 
where "t" is time in seconds
initial time, 
final time, 
(a)
We know,




Kinetic Energy
∴


(b)
We know,
Power


P = 6309.6981 W
(c)
Value in above part is described as minimum because there would have been power loss in the actual system to achieve this acceleration from the state of rest.
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Step-by-step explanation:
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.
Answer:
W = 172.5 J
Explanation:
given,
mass of the fruit crate = 14.5 kg
initial velocity to lift = 0.500 m/s
increase in the tension = 150 N
lift of crate = 1.15 m
work done by the tension = ?
work done = force x displacement
W = F s cos θ
θ = 0°
W = F s x cos 0
W = 150 x 1.15 x 1
W = 172.5 J
Work done on the crate by the tension force = W = 172.5 J
Answer:0.2mm
Explanation:
The length of one VSD=8/10=0.8mm
The least count of the instrument is the difference between the length of one MSD and length of one VSD
The length of inebriated MSD=1mm
Therefore,
The least count=1-0.8=0.2mm