Answer:
the difference in pressure between the inside and outside of the droplets is 538 Pa
Explanation:
given data
temperature = 68 °F
average diameter = 200 µm
to find out
what is the difference in pressure between the inside and outside of the droplets
solution
we know here surface tension of carbon tetra chloride at 68 °F is get from table 1.6 physical properties of liquid that is
σ = 2.69 ×
N/m
so average radius =
= 100 µm = 100 ×
m
now here we know relation between pressure difference and surface tension
so we can derive difference pressure as
2π×σ×r = Δp×π×r² .....................1
here r is radius and Δp pressure difference and σ surface tension
Δp =
put here value
Δp =
Δp = 538
so the difference in pressure between the inside and outside of the droplets is 538 Pa
Answer:
Ability to rotate at higher speeds
Explanation:
Constant K1 becomes greater than the other constant K2
This translates to that the motor being able to rotate at high speeds, without necessarily exceeding the nominal armature voltage.
The armature voltage is the voltage that is developed around the terminals of the armature winding of an Alternating Current, i.e AC or a Direct Current, i.e DC machine during the period in which it tries to generate power.
Given:
outer radius, R' = 10 m
inner diameter, d = 2 m
inner radius, R =
= 1 m
surface temperature, T' = 
Thermal conductivity of soil, K = 0.52 W/mK
Solution:
To calculate the thermal temperature of conductor, T, we know amount of heat, Q is given by :
Q = 
500 =
T = 68.86 +20 =
Therefore, outside surface temperature is
Answer : 9.36ohms/ temperature
Explanation:
Expression for the variation of resistance of platinum with temperature
Rt= Ro(1+*t)
Rt= resistance @ t°C
Ro= resistance @ 0°C
*= temperature coefficient of resistance
Calculate the change in resistance by putting 120ohms for Ro,
0.0039/K for *
20°C for t
Using this formula:
Rt = Ro(1+*t)
Rt- Ro = Ro*t
= (120ohms)(0.0039/K)(20°C)
= 9.36ohms/K