<span>One of the main tenets of kinetic molecular theory is the the molecules of gas conserve their kinetic energy perfectly when they collide with each other (or the walls of the container for that matter), thus keeping them in constant motion. Since this is the definition of then elastic collision (one in which kinetic energy is maintained), then the answer is "d. are perfectly elastic".</span>
Answer:
Moles of BCl₃ needed = 0.089 mol
Explanation:
Given data:
Moles of BCl₃ needed = ?
Mass of HCl produced = 10.0 g
Solution:
Chemical equation:
BCl₃ + 3H₂O → 3HCl + B(OH)₃
Number of moles of HCl:
Number of moles = mass/molar mass
Number of moles = 10.0 g/ 36.46 g/mol
Number of moles = 0.27 mol
Now we will compare the moles of HCl with BCl₃.
HCl : BCl₃
3 : 1
0.27 : 1/3×0.27 = 0.089 mol
Answer:
42.5 g
Explanation:
Calculate the mass of the soft drink given the density and volume:
355 mL × 1.04 g/mL = 369.2 g
Now calculate the mass of sucrose given the percentage:
0.115 × 369.2 g = 42.46 g
Rounded to 3 significant figures, the mass is 42.5 g.
Vanillin is the common name for 4-hydroxy-3-methoxy-benzaldehyde.
See attached figure for the structure.
Vanillin have 3 functional groups:
1) aldehyde group: R-HC=O, in which the carbon is double bonded to oxygen
2) phenolic hydroxide group: R-OH, were the hydroxyl group is bounded to a carbon from the benzene ring
3) ether group: R-O-R, were hydrogen is bounded through sigma bonds to carbons
Now for the hybridization we have:
The carbon atoms involved in the benzene ring and the red carbon atom (from the aldehyde group) have a <u>sp²</u> hybridization because they are involved in double bonds.
The carbon atom from the methoxy group (R-O-CH₃) and the blue oxygen's have a <u>sp³</u> hybridization because they are involved only in single bonds.