Answer:
592.92 x 10³ Pa
Explanation:
Mole of ammonia required = 10 g / 17 =0 .588 moles
We shall have to find pressure of .588 moles of ammonia at 30 degree having volume of 2.5 x 10⁻³ m³. We can calculate it as follows .
From the relation
PV = nRT
P x 2.5 x 10⁻³ = .588 x 8.32 x ( 273 + 30 )
P = 592.92 x 10³ Pa
Answer:
Sonia will experience repulsion in two balloons
Explanation:
Here when we rub the balloon with the woolen cloth then due to friction between the cloth and balloon electrons from balloon will transfer to woolen cloth.
Due to transfer of electron the balloon will get positive charge which is given by

so here since both balloons are rubbed against woolen cloth so both balloon will get some positive charge
now we know by the property of charge that two similar charges will always repel each other so here two balloons will repel each other after they rubbed against woolen cloth.
Answer
given,


mass of book = 0.305 Kg
so, from the diagram attached below




computing horizontal component




θ = 62.35°