Answer:
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Explanation:
The corrosion rate is the rate of material remove.The formula for calculating CPR or corrosion penetration rate is

K= constant depends on the system of units used.
W= weight =485 g
D= density =7.9 g/cm³
A = exposed specimen area =100 in² =6.452 cm²
K=534 to give CPR in mpy
K=87.6 to give CPR in mm/yr
mpy


=37.4mpy
mm/yr


=0.952 mm/yr
Therefore the rate of corrosion 37.4 mpy and 0.952 mm/yr.
Answer:
a. y(x,t)= 2.05 mm cos[( 6.98 rad/m)x + (744 rad/s).
b. third harmonic
c. to calculate frequency , we compare with general wave equation
y(x,t)=Acos(kx+ωt)
from ωt=742t
ω=742
ω=2*pi*f
742/2*pi
f=118.09Hz
Explanation:
A fellow student of mathematical bent tells you that the wave function of a traveling wave on a thin rope is y(x,t)=2.30mmcos[(6.98rad/m)x+(742rad/s)t]. Being more practical-minded, you measure the rope to have a length of 1.35 m and a mass of 3.38 grams. Assume that the ends of the rope are held fixed and that there is both this traveling wave and the reflected wave traveling in the opposite direction.
A) What is the wavefunction y(x,t) for the standing wave that is produced?
B) In which harmonic is the standing wave oscillating?
C) What is the frequency of the fundamental oscillation?
a. y(x,t)= 2.05 mm cos[( 6.98 rad/m)x + (744 rad/s).
b. lambda=2L/n
when comparing the wave equation with the general wave equation , we get the wavelength to be
2*pi*x/lambda=6.98x
lambda=0.9m
we use the equation
lambda=2L/n
n=number of harmonics
L=length of string
0.9=2(1.35)/n
n=2.7/0.9
n=3
third harmonic
c. to calculate frequency , we compare with general wave equation
y(x,t)=Acos(kx+ωt)
from ωt=742t
ω=742
ω=2*pi*f
742/2*pi
f=118.09Hz
Answer:
No, both the thermometers will give the different reading.
Explanation:
Given,
- Both thermometer has same ice point =

- Both thermometer has same steam point =

- Distance between the ice point and steam point in both the thermometer is same of 100 division,
All the data given in both the thermometers are same, but the material in the thermometer is different due to this the reading at 60^o C will differ in both the thermometer. Because the reading on both the thermometer is depended upon the thermal expansion of the material inside it, but both the materials are different. Due to this the rise of fluid in the thermometer, i,e,. the volume of the fluid material in the thermometer will depend upon the thermal expansion. Hence both the material alcohol and mercury have the different thermal expansion, therefore the rise of the fluid in the thermometer also differ in both the thermometer.
Since they're going in the same direction, just add the velocities together.
7.3 m/s + 0.34 m/s = 7.64m/s
Lets make the original number of nuclides at the start is 100.
If 7/8 of 100 is decayed, that means 87.5 decayed.

And there is 1/8 left of the number of nuclide 100. Which is 12.5


How many Half lifes passed for 100 to become 12.5 is 3 Half-Lives.

Each Half-Life is 80 seconds so there is 240 seconds

The answer is that it takes 240 seconds.