Answer:
1.216mol
Explanation:
The molar mass of C₄H₁₀ is (12 x4)+ (1x 10) = 48 + 10 = 58g
1 grams C4H10 is equal to 0.017205129881525 mole.
70.7 grams = 70.7 x 0.017205129881525 = 1.216mol
1.2 moles of (nph4)3po3 is.......159.6 grams
The easy part about this question is that it already gives you the equation to use. If you're trying to find the weight in g/cm^3, all you have to do is divide the weight in grams (g) by the volume in cubic centimeters (cm^3).
The problem already gives you the volume, so you just need to convert kilograms (kg) into grams (g).
Hint: "kilogram" means 1000 grams. There are 1,000 grams in each kilogram.
So find the weight of the object in grams, then divide that number by the volume in cm^3.
Answer:
100.52
Explanation:
from the ideal gas equation PV=nRT
for a given container filled with any ideal gas P and V remains constant.So T is also constant.R is as such a constant.
So n i.e no of moles will also be constant.
no of moles of Ar=3.224/40=0.0806
no of moles of unknown gas=0.0806
molecular wt of unknown gas=8.102/0.0806=100.52
Answer:
180.56 Kilo joules of energy is removed in the form of heat when 1.00 kg of freon-11 is evaporated.
Explanation:
Molar mass of freon-11 = 137.35 g/mol
Enthalpy of vaporization of freon-11= 
Mass of freon-11 evaporated = 1.00 kg = 1000 g
Moles of freon-11 evaporated = 
Energy in the form of heat removed when 1.00 kg of freon-11 gets evaporated:

