Answer: The pressure of the tires after driving is 4.9atm
Explanation: Please see the attachments below
Partial pressure (N2) = mole fraction * total pressure
{ 1 mole of any ideal gas occupy same volume of 1 mole of any other ideal gas under same condition of temperature and pressure so mole fraction in the sample is simply 78.08% = 0.7808 this is because equal volume of each gas has equal moles
partial pressure N2 = 0.7808 * 760 .0
partial pressure = 593.4 mmhg ( 1 torr = 1mmhg )
Answer : The pressure in the flask after reaction complete is, 2.4 atm
Explanation :
To calculate the pressure in the flask after reaction is complete we are using ideal gas equation.

where,
P = final pressure in the flask = ?
R = gas constant = 0.0821 L.atm/mol.K
T = temperature = 
V = volume = 4.0 L
= moles of
= 0.20 mol
= moles of
= 0.20 mol
Now put all the given values in the above expression, we get:


Thus, the pressure in the flask after reaction complete is, 2.4 atm
<span>According to my knowledge, I feel the answer is -
Particles that struck the center of the atom were repelled.
Hope this helps!
</span>
Answer:
pH reducing agent for acidic soils
Explanation:
Gypsum is not used to reduce soil pH because it will displace the soil H+ but there's no means of extracting the H from the soil. So the pH of the soil remains the same.