In the movement of the weight in vertical circle, using momentum balance, the largest tension is at the bottom of the circle. This is represented by:
<span>F = T - m g </span>
<span>T = F + m g
</span>F (centripetal) = mv^2/r
<span>= m v^2 / r + m g </span>
<span>m v^2 / r = T - m g </span>
<span>T= 0.5m * 100kgm/s^2 / 0.2kg - 9.81m/s^2 * 0.5m </span>
<span>T= 245 m^2/s^2 </span>
Answer:
C
Explanation:
Formula E=F/C also E=V/d
In this case use the second formula; E=V/d
Data given; E=4N/C d=8m
So v=E X d
V=4x8=32V
k.e=eV= 2X32=64eV
In order to answer this exercise you need to use the formulas
S = Vo*t + (1/2)*a*t^2
Vf = Vo + at
The data will be given as
Vf = final velocity = ?
Vo = initial velocity = 1.4 m/s
a = acceleration = 0.20 m/s^2
s = displacement = 100m
And now you do the following:
100 = 1.4t + (1/2)*0.2*t^2
t = 25.388s
and
Vf = 1.4 + 0.2(25.388)
Vf = 6.5 m/s
So the answer you are looking for is 6.5 m/s
Explanation :
Takumi wears sunscreen and a hat each time he works in the yard. This is to protect himself with the strong radiation coming from the sun. UV rays that are coming from the sun are the main cause of skin cancer.
Stochastic effects are the effects that are caused by chance. Cancer is one of the main stochastic effects.
So, the correct option is (b) "the severity of stochastic effects, such as cancer".
Answer: the speed at which it falls toward the Earth.
Explanation:
A bullet travelling across Earth's surface with some horizontal velocity is classical example of projectile motion.
Projectile motion is an idealization of the motion under the action of gravity neglecting the influence of the air (no drag force nor friction).
This kind of motion is the result of two independent motions: vertical motion and horizontal motion.
The observed net velocity is the vectorial sum of the vertical and horizontal velocities.
The horizontal velocity is constant, since there is not any force acting in the horizontal axis. Thi is, the object, following the first Law of Newton (inertia law) tends to continue in uniform rectilinear movement (with zero acceleration).
The vertical velocity, this is the velocity at which the bullet falls toward the Earth, is influenced (accelerated) by the action of the gravity of the Earth. So, the vertical velocity is accelerated by the pull of the Earth.
Vertical and horizontal velocities are independent of each other, which means that the speed or the magnitude of the horizontal velocity does not affect the speed at which an object (the bullet) falls toward the Earth.