Usually concentrations are expressed as molarity, or moles of solute per liter solution. First, convert the mass of bromide ion to moles. The molar mass of bromine is 79.904 g/mol.
Moles of bromine = 65 mg * 1 g/1000 mg * 1 mol/79.904 g = 8.135×10⁻⁴ moles
Next, convert the mass of seawater to volume using the density.
Volume of seawater = 1 kg * 1 m³/ 1,025 kg * 1000 L/1 m³ = 0.976 L
Thus,
Molarity = 8.135×10⁻⁴ moles/0.976 L = 8.335×10⁻⁴ M
Answer:
he amount of heat gained by the water is 1.59 kJ
Explanation:
Relation between heat energy, specific heat and temperature change is as follows
Q = mCΔT
where, Q or q = heat energy
m = mass
C = specific heat =4.186J/g°C
ΔT = (28°C - 25°C) = 3°C
Now, putting the given values into the above formula as follows.
Q = mCΔT
= 127 × 4.186 × 3
= 1594.86 J or 1.59 kJ
Therefore, we can conclude that the amount of heat gained by the water is 1.59 kJ
For the presence of ammonium ion, there is a need to add sodium hydroxide solution to the water and warm the mixture. Test any vapor that gets produced with damp red litmus paper. It should turn blue as ammonia gas is discharged, which is alkaline. The ionic equation for the reaction is:
NH₄⁺ + OH⁻ ⇒ NH₃ + H₂O
For the presence of phosphate ions, the addition of barium ions is done. The ionic equation is:
3Ba₂⁺ + 2PO4³⁻ ⇒ Ba₃ (PO₄)₂ (precipitate)
Answer:
The mass left after 24.6 years is 25.0563 grams
Explanation:
The given parameters are;
The mass of the hydrogen-3 = 100 grams
The half life of hydrogen-3 which is also known as = 12.32 years
The formula for calculating half-life is given as follows;

Where;
N(t) = The mass left after t years
N₀ = The initial mass of the hydrogen-3 = 100 g
t = Time duration of the decay = 24.6 years
= Half-life = 12.32 years

The mass left after 24.6 years = 25.0563 grams.
The conversion factor for volume at STP is

or

. Since we want volume, we would use

. We conclude with the following calculations:

The answer is 9.744L H2