After some thinking I have come to the conclusion that the answer is C.
Answer:
The partial pressure of SO₃ is 82.0 atm
Explanation:
The equilibrium constant Kp is equal to <em>the equilibrium pressure of the gaseous products raised to the power of their stoichiometric coefficients divided by the equilibrium pressure of the gaseous reactants raised to the power of their stoichiometric coefficients</em>.
For the reaction,
2 SO₂(g) + O₂(g) → 2 SO₃(g)
![Kp = 0.345 = \frac{(pSO_{3})^{2} }{(pSO_{2})^{2} \times pO_{2} }\\pSO_{3} = \sqrt[]{0.345 \times (pSO_{2})^{2} \times pO_{2} } \\pSO_{3} = \sqrt[]{0.345 \times (35.0)^{2} \times 15.9 } \\pSO_{3} = 82.0 atm](https://tex.z-dn.net/?f=Kp%20%3D%200.345%20%3D%20%5Cfrac%7B%28pSO_%7B3%7D%29%5E%7B2%7D%20%7D%7B%28pSO_%7B2%7D%29%5E%7B2%7D%20%5Ctimes%20pO_%7B2%7D%20%7D%5C%5CpSO_%7B3%7D%20%3D%20%5Csqrt%5B%5D%7B0.345%20%5Ctimes%20%28pSO_%7B2%7D%29%5E%7B2%7D%20%5Ctimes%20pO_%7B2%7D%20%7D%20%5C%5CpSO_%7B3%7D%20%3D%20%5Csqrt%5B%5D%7B0.345%20%5Ctimes%20%2835.0%29%5E%7B2%7D%20%5Ctimes%2015.9%20%7D%20%5C%5CpSO_%7B3%7D%20%3D%2082.0%20atm)
You have a few steps to solve this one. First, we'll find the molar mass by percentage of each element in the molecule. Then, we'll divide each of those relative masses by the atomic mass of each element. The number of times the mass divides into the relative mass is the number of atoms of that element in the molecule:
C: 284.5 x .76 = 216.22
H: 284.5 x .128= 36.416
O: 284.5 x .112 = 31.864.
Now we divide out each element's atomic mass (from the periodic table). it's okay if they're approximated from the decimal answer.
C: 216.22 ÷ 12.011 ≈ 18
H: 36.416 ÷ 1.008 ≈36
O: 31.864 ÷ 15.999 ≈ 2
Therefore, the molecular formula is C18H36O2.
The empirical formula would be found by dividing out all factors of those subscript numbers. In our case, all of them can be divided by 2. The empirical formula would be C9H18O
Answer : q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0
Solution : Given,
Molar heat of fusion of ice = 6020 J/mole
Number of moles = 1 mole
Pressure = 1 atm
Molar heat of fusion : It is defined as the amount of energy required to melt 1 mole of a substance at its melting point. There is no temperature change.
The relation between heat and molar heat of fusion is,
(in terms of mass)
or,
(in terms of moles)
Now we have to calculate the value of q.

When temperature is constant then the system behaves isothermally and Δe is a temperature dependent variable.
So, the value of 
Now we have to calculate the value of w.
Formula used : 
where, q is heat required, w is work done and
is internal energy.
Now put all the given values in above formula, we get

w = -6020 J
Therefore, q = 6020 J, w = -6020 J, Δe = 0
Answer:
Trial 2, because the amount of product formed per unit time is higher.
Explanation:
Message me for extra help.