Answer:
Radius of the solenoid is 0.93 meters.
Explanation:
It is given that,
The magnetic field strength within the solenoid is given by the equation,
, t is time in seconds

The induced electric field outside the solenoid is 1.1 V/m at a distance of 2.0 m from the axis of the solenoid, x = 2 m
The electric field due to changing magnetic field is given by :

x is the distance from the axis of the solenoid
, r is the radius of the solenoid


r = 0.93 meters
So, the radius of the solenoid is 0.93 meters. Hence, this is the required solution.
Answer:
acceleration = 2.4525 m/s²
Explanation:
Data: Let m1 = 3.0 Kg, m2 = 5.0 Kg, g = 9.81 m/s²
Tension in the rope = T
Sol: m2 > m1
i) for downward motion of m2:
m2 a = m2 g - T
5 a = 5 × 9.81 m/s² - T
⇒ T = 49.05 m/s² - 5 a Eqn (a)
ii) for upward motion of m1
m a = T - m1 g
3 a = T - 3 × 9.8 m/s²
⇒ T = 3 a + 29.43 m/s² Eqn (b)
Equating Eqn (a) and(b)
49.05 m/s² - 5 a = T = 3 a + 29.43 m/s²
49.05 m/s² - 29.43 m/s² = 3 a + 5 a
19.62 m/s² = 8 a
⇒ a = 2.4525 m/s²
Answer:
(A) 374.4 J
(B) -332.8 J
(C) 0 J
(D) 41.6 J
(E) 351.8 J
Explanation:
weight of carton (w) = 128 N
angle of inclination (θ) = 30 degrees
force (f) = 72 N
distance (s) = 5.2 m
(A) calculate the work done by the rope
- work done = force x distance x cos θ
- since the rope is parallel to the ramp the angle between the rope and
the ramp θ will be 0
work done = 72 x 5.2 x cos 0
work done by the rope = 374.4 J
(B) calculate the work done by gravity
- the work done by gravity = weight of carton x distance x cos θ
- The weight of the carton = force exerted by the mass of the carton = m x g
- the angle between the force exerted by the weight of the carton and the ramp is 120 degrees.
work done by gravity = 128 x 5.2 x cos 120
work done by gravity = -332.8 J
(C) find the work done by the normal force acting on the ramp
- work done by the normal force = force x distance x cos θ
- the angle between the normal force and the ramp is 90 degrees
work done by the normal force = Fn x distance x cos θ
work done by the normal force = Fn x 5.2 x cos 90
work done by the normal force = Fn x 5.2 x 0
work done by the normal force = 0 J
(D) what is the net work done ?
- The net work done is the addition of the work done by the rope, gravitational force and the normal force
net work done = 374.4 - 332.8 + 0 = 41.6 J
(E) what is the work done by the rope when it is inclined at 50 degrees to the horizontal
- work done by the rope= force x distance x cos θ
- the angle of inclination will be 50 - 30 = 20 degrees, this is because the ramp is inclined at 30 degrees to the horizontal and the rope is inclined at 50 degrees to the horizontal and it is the angle of inclination of the rope with respect to the ramp we require to get the work done by the rope in pulling the carton on the ramp
work done = 72 x 5.2 x cos 20
work done = 351.8 J
Answer: c. increased sensitivity to ADH
Explanation:
a. a decline in the number of functional nephrons: With aging the loss of nephron occurs that can be detected by the age related decrease in the glomerular filteration rate.
b. a reduction in the GFR (glomerular filtration rate): The GFR tend to decline in older age even though there is no disease. These people are required to check with the GFR in future.
d. problems with the micturition reflex: With aging people experience problem of bladder control. This leads to leakage or incontinence of urine or urinary retention that is inability to empty the bladder.
e. loss of sphincter muscle tone: With age the sphincter tone may diminish. This results in loss of control and storage capacity. The rectal muscles or sphincter muscles get loose which lead to passage of stool before reaching the washroom.
Answer:
Explanation:
area of square loop A = side²
= 8.4² x 10⁻⁴
A = 70.56 x 10⁻⁴ m²
when it is converted into rectangle , length = 14.7 , width = 2.1
area = length x width
= 14.7 x 2.1 x 10⁻⁴
= 30.87 x 10⁻⁴ m²
Let magnetic field be B
Change in flux = magnetic field x change in area
= B x ( 70.56 x 10⁻⁴ - 30.87 x 10⁻⁴ )
= 39.69 x 10⁻⁴ B
rate of change of flux = change in flux / time taken
= 39.69 x 10⁻⁴ B / 6.5 x 10⁻³
= 6.1 x 10⁻¹ B
emf induced = 6.1 x 10⁻¹ B
6.1 x 10⁻¹ B = 14.7 ( given )
B = 2.41 x 10
= 24.1 T
B ) magnetic flux is decreasing , so it needs to be increased as per Lenz's law . Hence current induced will be anticlockwise so that additional magnetic flux is induced out of the page.