A direction can be a perceptual constancy, it's the same reason how blind folded, or people suffering from any kind of visual problem or psychological problem are able to make Thier right decision
size, shape, color are perceptual constancy
so the most correct option would DIRECTION
Answer:
210.3 degrees
Explanation:
The net force exerted on charge A = 59.5 N
Use the x and y coordinates of net force to get the direction
arctan (y/x)
Answer:
The angular velocity of Ball A will be greater than the angular velocity of Ball B when they reach the top of the hill.
Explanation:
Angular velocity can be defined as how fast an object rotates relative to a given point or frame of reference.
The question said the hill encountered by Ball A is frictionless, so Ball A will continue to rotate at the same rate it started with even when it reached the top of the hill.
Ball B on the other hand rolls without slipping over its hill, i.e there's friction to slow down its rotational motion which thus reduces how fast Ball B will rotate at the top of the hill
They have different accelerations because of their masses. According to Newton's Second Law, an objects acceleration is inversely proportional to its mass. Therefore the object with the larger mass, in this case the gun, will have a smaller acceleration. In the same way, the less massive object, being the bullet, will have a higher acceleration.
Hope this helps :)
Answer:
Q=1005 J
t= 0.67 sec
Explanation:
Lets take condition of room is 1 atm and 25°C.
Heat capacity ,c = 21 J /K.mol
If we assume that air is ideal gas that
P V = n R T



V= 107250 L
At STP number of moles given as

V=22.4 L at S.T.P.

n=4787.94 moles
n= 4.784 Kmoles
So heat required to raise 10°C temperature
Q = n x c x ΔT
Q = 4.78794 x 21 x 10
Q=1004.64 J
Time t
t= Q/P
P= 1.5 KW
t = 1.004.64 /1.5
t= 0.66 sec