Answer:
We know that the speed of sound is 343 m/s in air
we are also given the distance of the boat from the shore
From the provided data, we can easily find the time taken by the sound to reach the shore using the second equation of motion
s = ut + 1/2 at²
since the acceleration of sound is 0:
s = ut + 1/2 (0)t²
s = ut <em>(here, u is the speed of sound , s is the distance travelled and t is the time taken)</em>
Replacing the variables in the equation with the values we know
1200 = 343 * t
t = 1200 / 343
t = 3.5 seconds (approx)
Therefore, the sound of the gun will be heard at the shore, 3.5 seconds after being fired
<em>Answer</em>
Force = 170 N
<em>Explanation</em>
First find the distance (d) travelled by the bulldozer.
Sin 35 = 15/d
d = 15/(sin 35)
= 26.15m
Now;
work done = force × distance.
4500 J = force × 26.15
dividing both sides by 26.15,
Force = 4500/26.15
= 172.07 N
Answer to two significant figures = 170 N
Answer:
The correct answer is A The distance is greater in the first hour because her speed is faster.
Explanation:
During the first hour, Anna is driving at a speed of 50 km/h. During the second hour, she is only driving at a speed of 30 km/h. The faster she goes, the farther she will go.
Hope this helps,
♥<em>A.W.E.</em><u><em>S.W.A.N.</em></u>♥
Answer:
D) No, since kinetic energy is not conserved.
Explanation:
Since momentum is always conserved in all collision
so in Y direction we can say


Now similarly in X direction we will have


now final kinetic energy of both puck after collision is given as


initial kinetic energy of both pucks is given as


since KE is decreased here so it must be inelastic collision
D) No, since kinetic energy is not conserved.
A) <span>Ivan does work when he lifts the basket
B) Work = Force * displacement
W = 20 * 2
W = 40 Joules
So, The Amount of work he does is 40 Joules
Hope this helps!</span>