Divide the flow rate (0.750 m³/s) by the cross-sectional area of each pipe:
diameter = 40 mm ==> area = <em>π</em> (0.04 m)² ≈ 0.00503 m²
diameter = 120 mm ==> area = <em>π</em> (0.12 m)² ≈ 0.0452 m²
Then the speed at the end of the 40 mm pipe is
(0.750 m³/s) / (0.00503 m²) ≈ 149.208 m/s ≈ 149 m/s
(0.750 m³/s) / (0.0452 m²) ≈ 16.579 m/s ≈ 16.6 m/s
<em>If the distance between the two objects is the same, then;</em>
Both the magnet and the coil moving toward each other at 10 cm/s each
A reversed polarity magnet moving away from the coil at 20 cm/s
<u>Calculate current that produces a magnetic field, and use the right hand rule 2, to determine the direction of current or the direction of magnetic field loops. </u>
Answer:
0.0016 cm
Explanation:
= Thermal coefficient of expansion of brass = 
= Thermal coefficient of expansion of glass = 
= Change in temperature = 
= Initial radius = 4 cm
Change in radius of material is given by

Difference in radii of the lid and jar

The size of the gap is 0.0016 cm or 0.000016 m
Answer:
F = 69.3 N
Explanation:
For this exercise we use Newton's second law, remembering that the static friction force increases up to a maximum value given by
fr = μ N
We define a reference system parallel to the floor
block B ( lower)
Y axis
N - W₁-W₂ = 0
N = W₂ + W₂
N = (M + m) g
X axis
F -fr = M a
for block A (upper)
X axis
fr = m a (2)
so that the blocks do not slide, the acceleration in both must be the same.
Let's solve the system by adding the two equations
F = (M + m) a (3)
a =
the friction force has the formula
fr = μ N
fr = μ (M + m) g
let's calculate
fr = 0.34 (2.0 + 0.250) 9.8
fr = 7.7 N
we substitute in equation 2
fr = m a
a = fr / m
a = 7.7 / 0.250
a = 30.8 m / s²
we substitute in equation 3
F = (2.0 + 0.250) 30.8
F = 69.3 N
Answer:
51.2 mi/h
Explanation:
Total distance, d = 100 miles
First 60 miles with speed 55 mi/h
Next 40 miles with speed 75 mi/h
Time taken for first 60 miles, t1 = 60 / 55 = 1.09 h
Time taken for 40 miles, t2 = 40 / 75 = 0.533 h
Time spent to get stuck, t3 = 20 min = 0.33 h
Total time, t = t1 + t2 + t3 = 1.09 + 0.533 + 0.33 = 1.953 h
The average speed is defined as the ratio of total distance traveled to the total time taken.
Average speed = 
Thus, the average speed of the journey is 51.2 mi/h.