Answer:
rate of fission =5.89*10^3 1\Year
Explanation:
we know that
rate of fission is given as

mass = 1.0 g
avogardo number = 6.02*10^23
molar mass of isotopes 235U =235
Putting all value to get rate of emission
rate of fission 
rate of fission =5.89*10^3 1\Year
Answer:
Mendeleev predicted the atomic mass of each element along with compounds they each should form.
Explanation:
Based on other elements in the same group he predicted the existence of eka-aluminum and eka-silicon, later to be named gallium (Ga) and germanium (Ge).
<span>10.3 cm
The wavelength will be the distance that light travels in 1 second divided by the frequency of the radiation. Since the over operates at 2.60 ghz, the frequence is 2.6 billion times per second, or 2.60 x 10^9. The speed of light is defined as 299792458 m/s exactly. So
299792458 m/s / 2.60 x 10^9 1/s = 0.10337671 m = 10.337671 cm
Since we only have 3 significant digits, the answer rounds to 10.3 cm</span>
An electric conductor is an element with free electrons in its outer orbit
Answer:
(b) 10 Wb
Explanation:
Given;
angle of inclination of magnetic field, θ = 30°
initial area of the plane, A₁ = 1 m²
initial magnetic flux through the plane, Φ₁ = 5.0 Wb
Magnetic flux is given as;
Φ = BACosθ
where;
B is the strength of magnetic field
A is the area of the plane
θ is the angle of inclination
Φ₁ = BA₁Cosθ
5 = B(1 x cos30)
B = 5/(cos30)
B = 5.7735 T
Now calculate the magnetic flux through a 2.0 m² portion of the same plane
Φ₂ = BA₂Cosθ
Φ₂ = 5.7735 x 2 x cos30
Φ₂ = 10 Wb
Therefore, the magnetic flux through a 2.0 m² portion of the same plane is is 10 Wb.
Option "b"