Answer:
4.86×10^23 molecule of Pb
Explanation:
Based on that equation, for every 2 moles of ammonia, you get 3 moles of lead.
So:
2 mol NH3/ 3 mol Pb
Using this ratio we can find the amounts of either molecule. Given 5.38 mol NH3:
(5.38 NH3)(3 Pb/ 2 NH3) = (5.38)(3/2) mol Pb = 8.07 mol Pb
Then, we just need to use Avagadro's number to get the number of molecules.
(8.07)(6.02×10^23) = 4.86×10^23 molecule of Pb
0.208 is the specific heat capacity of the metal.
Explanation:
Given:
mass (m) = 63.5 grams 0R 0.0635 kg
Heat absorbed (q) = 355 Joules
Δ T (change in temperature) = 4.56 degrees or 273.15+4.56 = 268.59 K
cp (specific heat capacity) = ?
the formula used for heat absorbed and to calculate specific heat capacity of a substance will be calculated by using the equation:
q = mc Δ T
c = 
c = 
= 0.208 J/gm K
specific heat capacity of 0.208 J/gm K
The specific heat capacity is defined as the heat required to raise the temperature of a substance which is 1 gram. The temperature is in Kelvin and energy required is in joules.
Answer:
The answer to your question is below:
Explanation:
Having exactly the same data as the previous experiment I think that having the same data as the previous experiment is extremely important but not the most important, for me is the second most important.
Using the same procedure and variables as the previous experiment For me, this is the most importan thing when a scientist is designing an experiment, because if he or she follow exactly the same procedure and variables, then the results will be very close.
Conducting an experiment similar to the previous experiment This characteristic is important but not the most important.
Using the same laboratory that was used in the previous experiment It is not important the laboratory, if the procedure and variables are the same, your experiment must give the same results in whatever laboratory.
Answer:
2.4 ×10^24 molecules of the herbicide.
Explanation:
We must first obtain the molar mass of the compound as follows;
C3H8NO5P= [3(12) + 8(1) + 14 +5(16) +31] = [36 + 8 + 14 + 80 + 31]= 169 gmol-1
We know that one mole of a compound contains the Avogadro's number of molecules.
Hence;
169 g of the herbicide contains 6.02×10^23 molecules
Therefore 669.1 g of the herbicide contains 669.1 × 6.02×10^23/ 169 = 2.4 ×10^24 molecules of the herbicide.