Answer:
B) form a straight line with the Moon in the middle.
Explanation:
- For the occurrence of a solar eclipse the earth and the moon and the sun must be in a straight line and moon should be in center of the earth so that it completely blocks the rays of the sun and the shadow falls on earth and the sun appears to form a ring and thus the eclipse takes place.
A) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting perpendicular in the positive y direction<span>
m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... y direction
Net force ^2 = F1^2 + F2^2 = (20N)^2 + (15n)^2 = 625N^2 =>
Net force = √625 = 25N
F = m*a => a = F/m = 25.0 N /5.00 kg = 5 m/s^2
Answer: 5.00 m/s^2
b) mass m with F1 acting in the positive x direction and F2 acting on the object at 60 degrees above the horizontal.
</span>
<span>m = 5.00 kg
F1=20.0N ... x direction
F2=15.00N</span><span> ... 60 degress above x direction
Components of F2
F2,x = F2*cos(60) = 15N / 2 = 7.5N
F2, y = F2*sin(60) = 15N* 0.866 = 12.99 N ≈ 13 N
Total force in x = F1 + F2,x = 20.0 N + 7.5 N = 27.5 N
Total force in y = F2,y = 13.0 N
Net force^2 = (27.5N)^2 + (13.0N)^2 = 925.25 N^2 = Net force = √(925.25N^2) =
= 30.42N
a = F /m = 30.42 N / 5.00 kg = 6.08 m/s^2
Answer: 6.08 m/s^2
</span>
The resultant static friction force is equal to 20 N to the left.
Why?
I'm assuming that you forgot to write the question of the exercise, so, I will try to complete it:
"A 50-n crate sits on a horizontal floor where the coefficient of static friction between the crate and the floor is 0.50 . A 20-n force is applied to the crate acting to the right. What is the resulting static friction force acting on the crate?"
So, if we are going to calculate the resulting static friction force, it means that there is no movement, we must remember that the friction coefficient will give us the maximum force before the crate starts to move.
We can calculate the static friction force by using the following formula:

Since the crate is not moving (static), the static friction force acting on the crate will be equal to the applied force.
Calculating we have:


Hence, the static friction force is equal to 20 N to the left (since the applied force is acting to the right)
So,
Since the static friction force is equal to the applied force, the crate does not start to move.
Have a nice day!
Answer:
Note: Angular momentum is always conserved in a collision.
The initial angular momentum of the system is
L = ( It ) ( ωi )
where It = moment of inertia of the rotating circular disc,
ωi = angular velocity of the rotating circular disc
The final angular momentum is
L = ( It + Ir ) ( ωf )
where ωf is the final angular velocity of the system.
Since the two angular momenta are equal, we see that
( It ) ( ωi ) = ( It + Ir ) ( ωf )
so making ωf the subject of the formula
ωf = [ ( It ) / ( It + Ir ) ] ωi
Explanation: