What i got was
speed of impact that is 44.27 m/s
or 159.38 km/h
time until impact is 4.525
and last is the Energy at impact which I calauated outcome was 73500.00 joules
Answer:
120V
Explanation:
Given parameters:
Current = 6A
Resistance = 20Ω
Unknown:
Voltage = ?
Solution:
According to ohms law;
V = IR
Where V is the voltage
I is the current
R is the resistance
Now, insert the parameters and solve;
V = 6 x 20 = 120V
Answer:
Let us consider the case of a bus turning around a corner with a constant velocity, as the bus approaches the corner, the velocity at say point A is Va, and is tangential to the curve with direction pointing away from the curve. Also, the velocity at another point say point B is Vb and is also tangential to the curve with direction pointing away from the curve.<em> </em><em>Although the velocity at point A and the velocity at point B have the same magnitude, their directions are different (velocity is a vector quantity), and hence we have a change in velocity. By definition, an acceleration occurs when we have a change in velocity, so the bus experiences an acceleration at the corner whose direction is away from the center of the corner</em>.
The acceleration is not aligned with the direction of travel because<em> the change in velocity is at a tangent (directed away) to the direction of travel of the bus.</em>
Answer:
630cm/s
Explanation:
In simple harmonic motion, the tangential velocity is expressed mathematically as v = ὦr
ὦ is the angular velocity = 2πf
r is the radius of the disk
f is the frequency
Given the radius of disk = 10cm
frequency = 10Hz
v = 2πfr
v = 2π×10×10
v = 200π
v = 628.32 cm/s
The tangential velocity = 630cm/s ( to 2 significant figures)
Answer:

Explanation:
When a pair of medial has greater difference between the their individual refractive indices with respect to vacuum then it has a greater deviation between the refracted ray and the incident ray.
According to the Snell's law:

a)

b)


c)

d)

e)

f)

