I don't know what rosters form is but the integers are -5, -4, -3, -2, and -1.
Answer: PG = 1/3JG = 1/3 x 18 = 18/3 = 6
Answer:
25
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 175cm
Standard deviation = 6 cm
Percentage of students below 163 cm
163 = 175 - 2*6
So 163 is two standard deviations below the mean.
By the Empirical rule, 95% of the heights are within 2 standard deviations of the mean. The other 100-95 = 5% are more than 2 standard deviations of the mean. Since the normal distribution is symmetric, 2.5% of them are more than 2 standard deviations below the mean(so below 163cm) and 2.5% are more than two standard deviations above the mean.
2.5% of the students have heights less than 163cm.
Out of 1000
0.025*1000 = 25
25 is the answer
Answer:
6 cups
Step-by-step explanation: 8oz = 1 cup 6 *8=48 or
48/8= 6
Answer:
2.5477 feet
Step-by-step explanation:
Refer the image attached to understand my solution.
BC = height of lamppost.
DE = Julia
AD = shadow of Julia
BD = 2 feet. AD = 5 feet
BA = BD + AD
= 2 + 5 = 7 feet
In ΔABC
tan 20° = 
BC = 7 * tan 20°
BC = 2.5477 feet
SO the height of lamppost = 2.5477 feet