Answer:
Acceleration, a = 4.85
Friction Force, F = 1395.8 N
Solution:
As per the question:
Angle between the road and the horizontal, 
Mass of the cylinder, m = 575 kg
Diameter of the cylinder, d = 1.20 m
Radius of the cylinder, 
Now,
To calculate the acceleration of the log:
Firstly, using parallel axis theorem for the moment of inertia:
Moment of inertia about the log's point of contact having slope, 
Also,
About the point of contact, torque is given by:

Also, we know that:

where
= angular acceleration
Therefore,





Linear acceleration:

Now,
To calculate the friction force:
Here, the friction force gives the torque that provides the angular acceleration about the center:

where
F = friction force
= Moment of Inertia about the center


![F = \frac{mgsin\theta}{3} = [tex]F = \frac{575\times 9.8\times sin48.0^{\circ}}{3} = 1395.8\ N](https://tex.z-dn.net/?f=F%20%3D%20%5Cfrac%7Bmgsin%5Ctheta%7D%7B3%7D%20%3D%20%5Btex%5DF%20%3D%20%5Cfrac%7B575%5Ctimes%209.8%5Ctimes%20sin48.0%5E%7B%5Ccirc%7D%7D%7B3%7D%20%3D%201395.8%5C%20N)