efficiency= [useful energy transferred ÷ total energy supply]×100%
So, [5500÷10000]×100%=0.55×100
=55%
Answer:
The boiling point of Acetone is 329K (in 3 significant figures)
Explanation:
Boiling point of Acetone = 56°C = 56 + 273K = 329K (in 3 significant figures)
Answer:
aₓ = 0
, ay = -6.8125 m / s²
Explanation:
This is an exercise that we can solve with kinematics equations.
Initially the rabbit moves on the x axis with a speed of 1.10 m / s and after seeing the predator acceleration on the y axis, therefore its speed on the x axis remains constant.
x axis
vₓ = v₀ₓ = 1.10 m / s
aₓ = 0
y axis
initially it has no speed, so v₀_y = 0 and when I see the predator it accelerates, until it reaches the speed of 10.6 m / s in a time of t = 1.60 s. let's calculate the acceleration
= v_{oy} -ay t
ay = (v_{oy} -v_{y}) / t
ay = (0 -10.9) / 1.6
ay = -6.8125 m / s²
the sign indicates that the acceleration goes in the negative direction of the y axis
The relationship between the frequency and wavelength of a wave is given by the equation:
v=λf, where v is the velocity of the wave, λ is the wavelength and f is the frequency.
If we divide the equation by f we get:
λ=v/f
From here we see that the wavelength and frequency are inversely proportional. So as the frequency increases the wavelength decreases.
So the second statement is true: As the frequency of a wave increases, the shorter the wavelength is.
We are given information:

If we apply Newton's second law we can calculate acceleration:
F = m * a
a = F / m
a = 25000 / 10000
a = 2.5 m/s^2
Now we can use this information to calculate change of speed.
a = v / t
v = a * t
v = 2.5 * 120
v = 300 m/s
Force is being applied in direction that is opposite to a direction in which space craft is moving. This means that final speed will be reduced.
v = 1200 - 300
v = 900 m/s
Formula for momentum is:
p = m * v
Initial momentum:
p = 10000 * 1200
p = 12 000 000
p = 12 *10^6 kg*m/s
Final momentum:
p = 10000 * 900
p = 9 000 000
p = 9 *10^6 kg*m/s