<span>To link the displayed Wright flyer in the museum with the
actual plane, we have to calculate for the relation of the corresponding
parameter. In this problem, for both the display and the actual plane, we are
given with the length. Computing for the ratio gives us,</span>
<span>
ratio = length of the model / length of the actual plane
Length of the model = 35 cm</span>
<span>
We need to calculate for the length of the model in ft.</span>
<span>
length of the model = (35 cm)(1 in/2.54 cm)(1 ft/12 in)
length of the model = 1.148 ft
</span>
<span>
</span>
<span>Going back to the calculation for the ratio,
ratio = (1.148 ft)/21 ft
ratio = 0.055
Therefore, the measurements used in the model is equal to 0.055 times the
actual dimensions.
Error may occur because of the number of significant figures measured for
rounding up or down of the answers after each calculation. </span>
Answer:
Sam is 37 years old.
Step-by-step explanation:
Susan is 40. Sam is just 3 years younger, making him/her 37.
40 = S + 3
(S = 37)
I hope this helped at all ^-^ Please tll me if I made an error or left something out.
Answer: Gus skydived 32 times
Step-by-step explanation:
G = number of times that Gus skydives
N = number of times that Nico skydives
E= number of times that Emma skydives
Gus skydives 4 times as much as Nick
This means G = 4N
Emma skydives 2 times as much as Nick.
This means E= 2N
If Emma has skydived 16 times,
That means E = 16
Put E = 16 in E= 2N,
16 =2N
N= 16/2 = 8
Put N= 8 in G = 4N
G =4×8 = 32
Gus skydived 32 times
Check
Nick skydived 8 times
Emma skydived 16 times
Answer:
-72m
Step-by-step explanation:
6(-3m)4
-18m(4)
-72m
Divide 4 by 6. Easier if you write it as a fraction: 4/6 This can be reduced to 2/3. This means that each person gets 2/3 of a pie equally.