Answer:
The efificiency is 0,25 of the machine (25%). See the explanation below
Explanation:
We calculate the efficiency with this formula:
Efficiency = energy obtained/energy supplied= 300 Joule/1200 Joule
Efficiency= 0,25
Efficiency(%) = 0,25 x100 = 25%
Answer:
The value of tension on the cable T = 1065.6 N
Explanation:
Mass = 888 kg
Initial velocity ( u )= 0.8 
Final velocity ( V ) = 0
Distance traveled before come to rest = 0.2667 m
Now use third law of motion
=
- 2 a s
Put all the values in above formula we get,
⇒ 0 =
- 2 × a ×0.2667
⇒ a = 1.2 
This is the deceleration of the box.
Tension in the cable is given by T = F = m × a
Put all the values in above formula we get,
T = 888 × 1.2
T = 1065.6 N
This is the value of tension on the cable.
Answer:
5.76 round off to 6
Explanation:
wall 1 = 15 × 12 = 180
wall 2 = 9 × 12 = 108
now 1 roll covers 50 square feet
formula = wall 1 + wall 2 / 50
= 180 + 108 / 50
= 288÷ 50
= 5.76
Answer
given,


mass of book = 0.305 Kg
so, from the diagram attached below




computing horizontal component




θ = 62.35°