Weight = (mass) x (gravity)
Acceleration of gravity on Earth = 9.8 m/s²
Weight on Earth = (mass) x (9.8 m/s²)
Divide each side by (9.8 m/s²): Mass = (weight) / (9.8 m/s²)
Mass = (650 N) / (9.8 m/s²)
Mass = 66.33 kg (rounded)
Answer:
The minutes hand travels 39.60 cm.
Explanation:
Note: a clock has a shape of a circle, the minutes hand is the radius, and the travel of the minutes hand forms a arc.
Length of an arc = ∅/360(2πr)
L = ∅/360(2πr).................... Equation 1π
Where L = length of an arc, ∅ = angle formed by an arc, r = radius of the arc.
Given: ∅ = 252°, r = 9 cm, π = 3.143.
Substituting these values into equation 1,
L = 252/360(2×3.143×9)
L = 0.7×2×3.143×9
L = 39.60 cm.
Thus the minutes hand travels 39.60 cm.
Answer:
From the relation above we can conclude that the as the distance between the two plate increases the electric field strength decreases
Explanation:
I cannot find any attached photo, but we can proceed anyways theoretically.
The electric field strength (E) at any point in an electric field is the force experienced by a unit positive charge (Q) at that point
i.e

But the force F

But the electric field intensity due to a point charge Q at a distance r meters away is given by

<em>From the relation above we can conclude that the as the distance between the two plate increases the electric field strength decreases</em>
Answer:
The right answer is "The center of mass doesn't move".
Explanation:
- It generates a voltage throughout the cable while the astronaut falls on either the wire. At other ends of the spectrum or cable, the tension will be similar. As such, with both astronauts, there would be the same energy, although throughout the opposite way.
- Thus, the net force seems to be essentially negative on the machine. And therefore the mass center stays stationary.